10:45

Auger Aliassime

GSP: Ce inseamna mesajul misterios scris de tenismenul Andrey Rublev pe camera, dupa victoria de la Madrid. FOTO

Andrey Rublev 26 de ani, 8 ATP) a castigat al doilea turneu Masters 1. 000 din cariera, el impunandu-se la Madrid in fata lui Felix Auger-Aliassime 23 de ani, 35 ATP) cu 4-6, 7-5, 7-5. La final, rusul a scris un mesaj misterios pe camera televiziunii.

Dezvaluiri ale campionului de la ATP Madrid: Sunt plin de medicamente, nu m-am simtit atat de rau in viata mea

Andrey Rublev l-a invins pe Felix Auger-Aliassime in finala turneului Masters de la Madrid 4-6, 7-5, 7-5) si a cucerit al 16-lea titlu ATP din cariera. La conferinta de presa, sportivul din Rusia a vorbit despre calvarul prin care a trecut pe toata durata competitiei de la Caja Magica.

Rusul Andrey Rublev, castigatorul turneului ATP de la Madrid

Andrey Rublev este castigatorul turneului ATP de la Madrid, dupa ce l-a invins in trei seturi pe Felix Auger-Aliassime, scor 4-6, 7-5, 7-5.

Auger-Aliassime va juca finala ATP Masters cu Rublev la Madrid, dupa abandonul lui Lehecka

Tenismanul Felix Auger-Aliassime numarul 35 mondial) il va intalni pe rusul Andrei Rublev numarul 8 mondial) in finala turneului ATP Masters 1. 000 de la Madrid, dotat cu premii insumate de 7. 020 de euro, dupa abandonul cehului Jiri Lehecka, accidentat, in a doua semifinala de vineri.

ATP Madrid: A doua semifinala, decisa dupa numai 26 de minute

Meciul dintre Felix Auger-Aliassime si Jiri Lehecka din semifinalele turneului ATP 1000 de la Madrid s-a incheiat in mai putin de jumatate de ora, dupa accidentarea jucatorului ceh.

Jucatorul momentului in circuitul ATP s-a retras de la Madrid

Jannik Sinner era calificat in sferturile turneului ATP de la Madrid, unde ar fi trebuit sa il infrunte pe Felix Auger-Aliassime, insa italianul si-a anuntat retragerea din competitie.

ATP Marsilia: Elevul lui Toni Nadal, eliminat in optimi

Felix Auger-Aliassime a fost eliminat in optimile turneului ATP de la Marsilia, dupa ce a fost invins in doua seturi de Zhizhen Zhang, scor 6-4, 6-4.

ATP Montpellier: Finala fara principalul favorit

Alexander Bublik si Borna Coric sunt finalistii turneului ATP de la Montpellier. Cei doi au trecut in semifinale de Felix Auger-Aliassime, respectiv Holger Rune.

ATP Basel: Campionul en-titre isi apara titlul

Felix Auger-Aliassime a castigat turneul ATP de la Basel pentru al doilea an consecutiv, dupa ce l-a invins in finala pe Hubert Hurkacz, in doua seturi, scor 7-63), 7-65).

Principalul favorit, eliminat in semifinalele ATP Basel

Holger Rune a ratat sansa de a se califica in ultimul act al turneului ATP de la Basel. Principalul favorit a fost invins de campionul en-titre, Felix Auger-Aliassime, in doua seturi, scor 6-3, 6-2.

Perioada dezastruoasa pentru o mare speranta din ATP

Felix Auger-Aliassime este considerat de specialisti unul dintre cei mai talentati jucatori din noua generatie, dar canadianul in varsta de 22 de ani nu are parte de cel mai reusit sezon si a fost eliminat prematur si de la Toronto Masters.

Roland Garros: Elevul lui Toni Nadal, invins in trei seturi de un veteran al circuitului

Al zecelea favorit la Roland Garros 2023, Felix Auger-Aliassime a fost invins surprinzator de Fabio Fognini, ocupantul locului 130 in ierarhia ATP, in primul tur al Grand Slamului parizian.

ATP Madrid: Al saptelea favorit, eliminat de cel mai in forma jucator din circuit

Felix Auger-Aliassime a fost invins in turul doi al turneului de la Madrid. Jucatorul pregatit de Toni Nadal a pierdut in 3 seturi in fata lui Dusan Lajovic, scor 2-6, 6-3, 6-75).

Gest neasteptat la adresa Simonei Halep, in asteptarea verdictului in scandalul de dopaj

Simona Halep ramane un nume de referinta in tenisul feminin, in ciuda suspendarii in urma acuzatiilor de dopaj. O dovedeste gestul facut de organizatorii de la Miami care nu au ezitat sa apeleze la Simona Halep, alaturi de americanul John Isner si de canadianul Felix Auger-Aliassime pentru a promova editia din acest an a turneului.

Surpriza la Miami - Favoritul numarul cinci a fost eliminat

Drumul lui Felix Auger-Aliassime la ATP Miami s-a oprit in turul trei, dupa ce canadianul a pierdut in doua seturi contra lui Francisco Cerundolo, scor 2-6, 5-7.

VIDEO Principalul favorit, in semifinale la Indian Wells - Victorie in duelul tinerei generatii

Carlos Alcaraz l-a invins pe Felix Auger-Aliassime in unul dintre cele mai interesante dueluri ale tinerei generatii din circuitul ATP si s-a calificat in semifinale la Indian Wells, turneu de categorie Masters 1000.

ATP Dubai: Elevul lui Toni Nadal, invins surprinzator de locul 67 mondial

Aventura lui Felix Auger-Aliassime la turneul ATP 500 de la Dubai a fost una scurta: elevul lui Toni Nadal a fost invins in optimi de Lorenzo Sonego.

ATP Doha: Principalul favorit, eliminat de catre un castigator de Grand Slam

Daniil Medvedev a obtinut calificarea in finala turneului de la Doha, dupa ce a trecut in doua seturi de Felix Auger-Aliassime, principalul favorit, scor 6-4, 7-67).

ATP Doha: Duel in semifinale intre principalul favorit si un castigator de Grand Slam

Ramasi ca principali favoriti dupa eliminarea lui Andrey Rublev, Daniil Medvedev si Felix Auger-Aliassime se vor duela in semifinalele turneului ATP Doha.

ATP Rotterdam: Fara mari surprize in primul tur Rezultatele zilei

Prima etapa a turneului ATP 500 de la Rotterdam a adus eliminarea celui de-al saptelea favorit. Tsitsipas, Zverev si Auger-Aliassime au trecut la pas in optimi in fata adversarilor mai slab cotati.

actualitate, 10:45