01:05

Belenenses, decimata de COVID, a avut doar noua jucatori apti pentru meciul cu Benfica. Se vorbeste de o posibila infectare cu Omicron

Liga portugheza de fotbal a anuntat duminica intentia de a demara o investigatie, pentru a stabili daca meciul din acest weekend dintre Benfica si Belenenses, o echipa afectata de un focar de COVID-19, a respectat normele de sanatate. Exista suspiciunea ca ar fi vorba de noua tulpina sud africana. continuă pe Antena3

VIDEO Meci fara precedent in Portugalia: Decimata de Covid-19, Belenenses a terminat meciul cu Benfica in doar sase jucatori

In Portugalia, din cauza focarului de coronavirus din lot, Belenenses a avut doar noua jucatori apti pentru meciul cu Benfica. Unul dintre portarii echipei s-a reprofilat ca fundas, dar partida nu a durat decat o repriza pentru ca in urma accidentarilor, adversara Benficai a ramas in sase oameni.

Situatie rusinoasa in Portugalia. Belenenses, lasata sa joace chiar daca avea doar 9 jucatori valizi

Din cauza Sars-Cov-2, Belenenses s-a prezentat la partida din etapa a 12-a a primei ligi din Portugalia, cu doar noua jucatori, dintre care doi portari. Dupa pauza, meciul a fost oprit, echipa era condusa cu 7-0.