01:05

Rafael Nadal il invinge categoric pe Roger Federer pentru o noua finala la Roland Garros

Spaniolul Rafael Nadal s-a calificat, vineri, in finala de la Roland Garros dupa o victorie in trei seturi asupra lui Roger Federer. continuă pe Online Sport

Rafael Nadal prefateaza meciul cu Roger Federer: Ma astept sa fie foarte agresiv. Daca fac totul corect, cred ca ii voi pune probleme

Rafael Nadal se afla in semifinalele de la Roland Garros pentru a 12-a oara in cariera un record), iar pentru un loc in ultimul act va trebui sa treaca de marele rival Roger Federer. Campionul en-titre de la Paris a vorbit despre a 39-a intalnire cu Federer, precizand ca se asteapta ca elvetianul sa fie agresiv, sa schimbe ritmul si sa vina la fileu. Daca fac totul corect, cred ca ii voi pune probleme. Daca nu, eu sunt cel care va avea probleme, a declarat spaniolul.

Raul, ramul si cu vantul - Rafael Nadal, Roger Federer si calificarea ibericului in finala Roland Garros

Un asemenea afis merita respectat cu conditii mai bune de joc din partea organizatorilor. Sigur, nu este vina francezilor ca uneori ploua si bate vantul la Paris, dar ca nu au acoperis pe Chatrier, da. Rafael Nadal si Roger Federer au incercat pe cat posibil sa joace cel mai bun tenis al lor cu ce au avut la indemana. A rezultat un FEDAL cu multe momente spectaculoase, cu un public care s-a ridicat la inaltimea asteptarilor si cu o victorie in trei seturi a lui Nadal in fata lui Federer 6-3, 6-4, 6-2).

LiveText Rafael Nadal vs Roger Federer (de la ora 14:00)

Semifinalele de la Roland Garros ii aduc fata in fata pentru a 39-a oara pe Rafael Nadal si Roger Federer. Favorit pe zgura 13-2 in meciurile directe pe aceasta suprafata), ibericul va incerca sa isi continue drumul spre al 12-lea titlu, in timp ce elvetianul revine in penultimul act al Grand Slam-ului parizian dupa o pauza de sapte ani. Meciul dintre cei doi va incepe de la ora 14:00, va fi transmis in direct pe Eurosport si LiveText pe HotNews. ro.

LiveText Rafael Nadal vs Roger Federer 6-3, 0-0

LiveText Rafael Nadal vs Roger Federer 6-3, 6-4, 0-1

Roland Garros: Programul zilei de vineri - Rafael Nadal vs Roger Federer, capul de afis al semifinalelor (de la ora 13:50)

Semifinalele de la Roland Garros ii aduc fata in fata pentru a 39-a oara pe Rafael Nadal si Roger Federer. Favorit pe zgura 13-2 in meciurile directe pe aceasta suprafata), ibericul va incerca sa isi continue drumul spre al 12-lea titlu, in timp ce elvetianul revine in penutimul act al Grand Slam-ului parizian dupa o pauza de sapte ani. Meciul dintre cei doi va incepe de la ora 13:50, va fi transmis in direct pe Eurosport si LiveText pe HotNews. ro.

Roland Garros: Roger Federer, semifinala de vis cu Rafael Nadal / Victorie in patru seturi in fata lui Stan Wawrinka

Roger Federer l-a invins pe conationalul sau Stan Wawrinka, scor 7-64), 4-6, 7-65), 6-4, si s-a calificat in semifinalele Roland Garros, unde se va duela pentru un loc in ultimul act cu rivalul Rafael Nadal. Aceasta va fi a 39-a confruntare dintre elvetian si iberic Rafa conduce cu 23-15).

Rafael Nadal, despre Roger Federer: Este incredibil cum joaca la 37 de ani

Jucatorul spaniol de tenis Rafael Nadal a avut numai cuvinte de lauda fata de elvetianul Roger Federer pe care l-a invins vineri in semifinalele turneului de la Roland Garros, al doilea de Grand Slam al anului.

Roland Garros: Rafael Nadal vs Roger Federer 6-3, 6-4, 6-2 / Ibericul, in finala dupa un meci in care vantul si-a facut de cap pe Chatrier

Palariile au zburat pe Philippe Chatrier, intr-o semifinala in care vantul le-a pus probleme ambilor combatanti. Rafael Nadal s-a acomodat mai bine conditiilor, si-a ridicat treptat nivelul si s-a calificat in finala de la Roland Garros, dupa ce l-a invins in trei seturi, scor 6-3, 6-4, 6-2, pe rivalul sau Roger Federer. Elvetianul a contat doar in setul secund insa a reusit puncte spectaculoase si in celelalte seturi, mai ales scurtele din setul al treilea), iar ibericul conduce acum cu 24-15 in meciurile directe 14-2 pe zgura si 6-0 la Roland Garros). Doua ore si 25 de minute a durat partida dintre cei doi.

Asa am trait: Rafael Nadal contra Roger Federer la Roland Garros

Iubitorii tenisului din intreaga lume au asteptat cu sufletul la gura meciul meciurilor sau finala din semifinale a editiei din acest la Roland Garros, duelul dintre Rafael Nadal si Roger Federer.