14:00

Roland Garros: Rafael Nadal vs Roger Federer 6-3, 6-4, 6-2 / Ibericul, in finala dupa un meci in care vantul si-a facut de cap pe Chatrier

Palariile au zburat pe Philippe Chatrier, intr-o semifinala in care vantul le-a pus probleme ambilor combatanti. Rafael Nadal s-a acomodat mai bine conditiilor, si-a ridicat treptat nivelul si s-a calificat in finala de la Roland Garros, dupa ce l-a invins in trei seturi, scor 6-3, 6-4, 6-2, pe rivalul sau Roger Federer. Elvetianul a contat doar in setul secund insa a reusit puncte spectaculoase si in celelalte seturi, mai ales scurtele din setul al treilea), iar ibericul conduce acum cu 24-15 in meciurile directe 14-2 pe zgura si 6-0 la Roland Garros). Doua ore si 25 de minute a durat partida dintre cei doi. continuă pe Hotnews

Raul, ramul si cu vantul - Rafael Nadal, Roger Federer si calificarea ibericului in finala Roland Garros

Un asemenea afis merita respectat cu conditii mai bune de joc din partea organizatorilor. Sigur, nu este vina francezilor ca uneori ploua si bate vantul la Paris, dar ca nu au acoperis pe Chatrier, da. Rafael Nadal si Roger Federer au incercat pe cat posibil sa joace cel mai bun tenis al lor cu ce au avut la indemana. A rezultat un FEDAL cu multe momente spectaculoase, cu un public care s-a ridicat la inaltimea asteptarilor si cu o victorie in trei seturi a lui Nadal in fata lui Federer 6-3, 6-4, 6-2).

Roland Garros: Rafael Nadal, in semifinale - Campionul en-titre nu i-a dat nicio sansa lui Kei Nishikori (scor 6-1, 6-1, 6-3)

Rafael Nadal 2 ATP) continua cursa de aparare a trofeului de la Roland Garros cu o victorie lejera in fata lui Kei Nishikori 7 ATP), scor 6-1, 6-1, 6-3. Spaniolul s-a impus dupa o ora si 51 de minute, obtinand calificarea in semifinalele Grand Slam-ului de la Paris pentru a 12-a oara in cariera.

VIDEO Roland Garros: Rafael Nadal, in semifinale pentru a 12-a oara - Campionul en-titre nu i-a dat nicio sansa lui Kei Nishikori

Roland Garros: Programul zilei de vineri - Rafael Nadal vs Roger Federer, capul de afis al semifinalelor (de la ora 13:50)

Semifinalele de la Roland Garros ii aduc fata in fata pentru a 39-a oara pe Rafael Nadal si Roger Federer. Favorit pe zgura 13-2 in meciurile directe pe aceasta suprafata), ibericul va incerca sa isi continue drumul spre al 12-lea titlu, in timp ce elvetianul revine in penutimul act al Grand Slam-ului parizian dupa o pauza de sapte ani. Meciul dintre cei doi va incepe de la ora 13:50, va fi transmis in direct pe Eurosport si LiveText pe HotNews. ro.

LiveText Rafael Nadal vs Roger Federer (de la ora 14:00)

Semifinalele de la Roland Garros ii aduc fata in fata pentru a 39-a oara pe Rafael Nadal si Roger Federer. Favorit pe zgura 13-2 in meciurile directe pe aceasta suprafata), ibericul va incerca sa isi continue drumul spre al 12-lea titlu, in timp ce elvetianul revine in penultimul act al Grand Slam-ului parizian dupa o pauza de sapte ani. Meciul dintre cei doi va incepe de la ora 14:00, va fi transmis in direct pe Eurosport si LiveText pe HotNews. ro.

LiveText Rafael Nadal vs Roger Federer 6-3, 0-0

LiveText Rafael Nadal vs Roger Federer 6-3, 6-4, 0-1

Rafael Nadal il invinge categoric pe Roger Federer pentru o noua finala la Roland Garros

Spaniolul Rafael Nadal s-a calificat, vineri, in finala de la Roland Garros dupa o victorie in trei seturi asupra lui Roger Federer.

Duelul titanilor elvetieni in sferturi la Roland Garros. Stan sau Roger in careul de asi?

Sferturile de finala de la Roland Garros programeaza, printre altele, si duelul mult asteptat dintre cei mai reprezentativi jucatori ai Elvetiei, Roger Federer si Stan Wawrinka.

Roger Federer: A fost un turneu extraordinar pentru mine, sunt surprins cat de departe am ajuns

Roger Federer a declarat, vineri, dupa ce a fost eliminat in semifinalele Roland Garros de Rafael Nadal, ca este suprins cat de departe a ajuns la aceasta competitie pe zgura.

actualitate, 14:00