01:05

CM 2018: Columbia vs Anglia 1-1 (3-4 d.l.d.) / Englezii au trait periculos - Au obtinut calificarea n sferturi dupa loteria penaltiurilor

Meciul care a tras cortina peste prima faza eliminatorie de la Campionatul Mondial s-a decis dupa loviturile de departajare. Anglia s-a impus cu 4-3 in fata Columbiei, dupa ce la finalul celor 120 de minute de joc scorul a fost 1-1. Englezii au deschis scorul in minutul 56, cand Harry Kane a transformat un penalty obtinut tot de el. Elevii lui Gareth Southgate au fost taxati de sud-americani pentru atitudinea avuta dupa inscrierea golului si egalarea a venit cand nimeni nu se mai astepta. Yerry Mina a marcat in minutul 90+3, cu o lovitura superba de cap, trimitand meciul in prelungiri. in cele 30 de minute suplimentare jocul celor doua echipe nu s-a schimbat absolut deloc, ambele parti asteptand loteria loviturilor de departajare. Norocul a fost de partea Angliei, care va intalni in sferturi reprezentativa Suediei. continuă pe Hotnews