01:05

WTA Linz: Cori Gauff, in prima finala WTA a carierei - Duel cu Jelena Ostapenko; Letona a salvat trei mingi de meci in fata Ekaterinei Alexandrova

Americanca Cori Gauff 110 WTA) s-a calificat, sambata, in prima finala WTA a carierei. Jucatoarea in varsta de 15 ani a invins-o in doua seturi pe Andrea Petkovic Germania, 75 WTA), scor 6-4, 6-4, si se va duela pentru trofeu cu letona Jelena Ostapenko 72 WTA), care a salvat trei mingi de meci in fata rusoaicei Ekaterina Alexandrova 35 WTA), favorita 8. continuă pe Hotnews

VIDEO WTA Linz: Cori Gauff (15 ani) a reusit surpriza turneului - Victorie in doua seturi cu Kiki Bertens, principala favorita

Dupa ce a devenit, miercuri, cea mai tanara jucatoare din istorie calificata in sferturile unui turneu WTA la doar 15 ani si aproape sapte luni), Cori Gauff a reusit surpriza turneului de la Linz si a eliminat-o pe Kiki Bertens, principala favorita.

WTA Linz: Julia Goerges, eliminata de Andrea Petkovic Victorii pentru Bertens, Alexandrova, Pavlyuchenkova si Gauff (Rezultatele zilei)

Julia Goerges favorita 5) este cel mai important nume care a parasit, miercuri, competitia de la Linz, dupa ce a pierdut duelul cu compatrioata sa Andrea Petkovic, scor 7-62), 6-0, din turul al doilea. Victorii au obtinut Kiki Bertens, Anastasia Pavlyuchenkova, Ekaterina Alexandrova, Jelena Ostapenko turul I), dar si Cori Gauff si Elena Rybakina turul II).

WTA Linz: Kiki Bertens s-a calificat in sferturi, dupa ce a revenit in fata lui Alison Van Uytvanck (Rezultatele zilei)

Olandeza Kiki Bertens, principala favorita a turneului de la Linz, s-a calificat in sferturi dupa ce a invins-o in trei seturi pe belgianca Alison Van Uytvanck. in aceeasi etapa a competitiei au avansat Viktoria Kuzmova, Ekaterina Alexandrova si Kristina Mladenovic.

WTA Linz: Belinda Bencic (favorita 2), eliminata in primul tur

Jucatoarea elvetiana Belinda Bencic, favorita numarul doi a turneului WTA de la Linz Austria), a fost eliminata inca din primul tur al acestei competitii, dotata cu premii totale in valoare de 250. 000 euro, fiind invinsa in trei seturi, 6-4, 2-6, 6-2, de germanca Anna-Lena Friedsam, intr-o partida disputata marti.