18:30

Europa League: Eintracht Frankfurt, in semifinale dupa ce a fost invinsa in tur cu 4-2; Arsenal, Chelsea si Valencia, invingatoare si in meciurile retur

Eintracht Frankfurt s-a calificat in careul de asi al Europa League, dupa ce s-a impus cu 2-0 pe teren propriu impotriva celor de la Benfica. Formatia din Bundesliga fusese invinsa in tur cu 4-2, insa merge mai departe gratie golurilor marcate in deplasare. Arsenal, Chelsea si Valencia au castigat si meciurile retur cu Napoli, Sparta Praga, respectiv Villarreal, obtinand biletele pentru semifinale. continuă pe Hotnews

Eintracht Franfkurt intoarce soarta calificarii si e in semifinale dupa 39 ani

Echipa germana Eintracht Frankfurt a obtinut rezultatul de care avea nevoie, 2-0 pe teren propriu cu Benfica Lisabona, pentru a se califica in semifinalele Europa League dupa aproape patru decenii.

Europa League: Joi se decid echipele care merg in semifinale (Programul televizarilor)

Europa League isi va afla joi protagonistele din faza semifinalelor. in mansa a doua a sferturilor, Napoli primeste vizita lui Arsenal si spera sa intoarca scorul de 0-2 de pe Emirates Stadium. invinsa cu 4-2 in tur, Eintracht Frankfurt o va infrunta pe teren propriu pe Benfica. Slavia Praga, echipa lui Alexandru Baluta, a cedat cu 0-1 pe teren propriu in fata lui Chelsea si viseaza sa dea lovitura pe Stamford Bridge. in derbiul spaniol al sferturilor, Valencia vs Villarreal, lilieciiasteapta sa sarbatoreasca alaturi de fani calificarea in penultimul act al competitiei 3-1 in tur).

VIDEO Eintracht Frankfurt - Benfica 2-0 / Germanii, in semifinale gratie golurilor marcate in deplasare (2-4 in tur)

Intr-o atmosfera superba, Eintracht Frankfurt a reusit sa intoarca infrangerea din prima mansa cu Benfica si sa obtina biletele pentru careul de asi al Europa League. Elevii lui Hutter s-au impus cu 2-0 pe teren propriu si s-au calificat gratie golurilor marcate in deplasare, dupa ce lusitanii castigasera in tur cu 4-2.

Avancronica meciului Eintracht Frankfurt Benfica

Echipa din Lisabona a castigat mansa tur, cu 4-2, si este favorita la calificarea in semifinalele Europa League.

Adolf Hutter, antrenorul lui Eintracht Frankfurt: O seara perfecta. Este extraordinar ce a reusit echipa

Tehnicianul echipei Eintracht Frankfurt, Adolf Hutter, a declarat joi seara, dupa calificarea in semifinalele Ligii Europa, ca este extraordinar ce au reusit jucatorii sai si ca meciul cu Benfica a fost perfect.

Europa League, sferturi: Ovidiu Hategan va arbitra meciul Napoli vs Arsenal

Arbitrul Ovidiu Hategan a fost delegat de UEFA sa conduca partida retur dintre Napoli si Arsenal, din cadrul sferturilor de finala ale Europa League, informeaza FRF. Confruntarea va avea loc joi, de la ora 22:00, pe San Paolo.

Doua echipe din Anglia si cate una din Germania si Spania s-au calificat in semifinalele Europa League

Joi seara au avut loc meciurile retur din cadrul sferturilor de finala ale Europa League. Iata rezultatele inregistrate.

actualitate, 18:30