20:30

Suferinta lui Rafael Nadal si visul lui Juan Martin del Potro

Liderul circuitului ATP, Rafael Nadal, a fost nevoit sa se retraga din semifinala de la US Open, jucata impotriva argentinianului Juan Martin del Potro, din cauza unei accidentari la genunchiul drept. Rafa a pierdut primele doua seturi, scor 6-7, 2-6, si a decis ca nu mai poate continua aventura la Grand Slam-ul american. continuă pe Hotnews

US Open: Rafael Nadal a abandonat din cauza unor dureri la genunchiul drept. Juan Martin del Potro, primul finalist

Juan Martin Del Potro este primul jucator calificat in finala de simplu masculin la US Open 2018, argentinianul beneficiind de abandonul liderului ATP Rafael Nadal, care a acuzat dureri la genunchiul drept, anunta Mediafax. Juan Martin Del Potro, locul 3 ATP, ajunge, astfel, in finala, cu un singur set cedat, in sferturi, in fata americanului John Isner.

US Open: Novak Djokovic si Juan Martin del Potro, n finala

Juan Martin del Potro, locul 3 ATP, il va intalni pe Novak Djokovic, locul 6 ATP, in finala de simplu masculin la US Open 2018. Daca sarbul va castiga in ultimul act la openul american, isi va insusi cel de-al 14-lea titlu de Grand Slam din cariera si il va egala astfel pe Pete Sampras.

Provocare imensa pentru uriasul introvertit: Del Potro trebuie sa treaca de Rafael Nadal pentru a ajunge n finala US Open

Juan Martin del Potro va trebui sa depaseasca un obstacol imens pentru a ajunge in finala asteptata din 2009, cand a reusit sa obtina singurul sau trofeu de Grand Slam, la US Open. Argentinianul se va confrunta in semifinale cu liderul mondial, Rafael Nadal, care vine dupa o partida incredibila cu Dominic Thiem.

Imi pare rau pentru Dominic, e un prieten si un baiat extraordinar - Sunt primele vorbe ale lui Rafael Nadal dupa un meci incredibil jucat cu Dominic Thiem. E trecut de ora doua noaptea la New York, iar publicul de pe Arthur Ashe cu siguranta nu regreta ca a ramas pe cel mai mare stadion de tenis din lume. Rafa si Dominic au oferit poate meciul turneului, o inclestare de patru ore si 48 de minute, un prim set castigat de austriac cu 6-0!) si un decisiv care i-a revenit liderului mondial cu 7-5 in tiebreak. Nadal e in semifinale la US Open, acolo unde il asteapta Juan Martin del Potro. Se actualizeaza.

VIDEO US Open: Rafael Nadal, victorie dramatica cu Dominic Thiem (n tiebreak-ul decisivului) - Ibericul a pierdut primul set cu 6-0

actualitate, 20:30