01:05

41 de minute a rezistat pe teren Kei Nishikori, niponul resimtind din plin efortul depus in meciul de cinci seturi din turul anterior cu Pablo Carreno Busta. Novak Djokovic a defilat pe teren pana la scorul de 6-1, 4-1, moment in care asiaticul a abandonat. Nole a obtinut biletul pentru semifinale fara sa aiba parte de un meci complet, iar pentru prezenta in marea finala se va duela cu Lucas Pouille. Se actualizeaza. continuă pe Hotnews

VIDEO Australian Open: Novak Djokovic, n semifinale - Kei Nishikori a abandonat n setul al doilea

Novak Djokovic nu a avut parte de un meci lejer impotriva lui Daniil Medvedev, rusul dovedindu-se un adevarat perete in calea mingilor trimise de Nole catre terenul advers. Liderul mondial a avut nevoie de trei ore si 15 minute pentru a obtine biletul care sa-l duca in sferturile de la Australian Open, scor 6-4, 6-76), 6-2, 6-3.

VIDEO Australian Open: Novak Djokovic, victorie muncita cu Daniil Medvedev - Srbul este n sferturi la Melbourne

Australian Open: Naomi Osaka, n semifinale - Simona Halep a cobort pe locul 3 n clasamentul WTA

Naomi Osaka favorita numarul 4) s-a calificat miercuri in semifinalele de la Australian Open, dupa ce a trecut in doua seturi, scor 6-4, 6-1, de Elina Svitolina cap de serie numarul sase). in urma acestui rezultat, Simona Halep a fost depasita in ierarhia WTA si de nipona, ajungand pe locul trei in ierarhia mondiala.

Australian Open: Rafael Nadal, n semifinale la Melbourne - Duel de vis cu Stefanos Tsitsipas

Rafael Nadal s-a calificat in semifinalele de la Australian Open fara sa piarda macar un set, ibericul trecand in sferturi de Frances Tiafoe, scor 6-3, 6-4, 6-2. in penultimul act al primului Grand Slam al anului, Rafa va da peste Stefanos Tsitsipas, cel care a produs marea surpriza dupa ce l-a eliminat pe Roger Federer. Se actualizeaza.

VIDEO Australian Open: Rafael Nadal, n semifinale la Melbourne - Duel al generatiilor cu Stefanos Tsitsipas

Lucas Pouille 38 ATP) continua parcursul de vis de la Australian Open, reusind sa se califice pentru prima data in cariera in semifinalele unui turneu de Grand Slam. Francezul a trecut de canadianul Milos Raonic 17 ATP), dupa o victorie in patru seturi, scor 7-64), 6-3, 6-72), 6-4. Pentru un loc in marea finala de la Melbourne, Pouille se va duela cu invingatorul dintre Novak Djokovic si Kei Nishikori.

VIDEO Australian Open: Lucas Pouille, calificat n prima semifinala de Grand Slam a carierei - Victorie n patru seturi cu Milos Raonic

Australian Open: Djokovic, Serena Williams, Osaka si Nishikori continua parcursul la Melbourne - Tabloul complet al sferturilor

Novak Djokovic a intregit tabloul jucatorilor calificati in sferturile de finala ale Australian Open, liderul mondial trecand in patru seturi de Daniil Medvedev cap de serie 15), scor 6-4, 6-75), 6-2, 6-3. in faza urmatoare, Nole il va intalni pe japonezul Kei Nishikori 8). La feminin, Serena Williams invingatoare in fata Simonei Halep) o va infrunta pe Karolina Pliskova, iar Naomi Osaka se va duela cu Elina Svitolina. Intra in material pentru a vedea programul complet al sferturilor de la Australian Open.

FOTOGALERIE Imaginile zilei de miercuri de la Australian Open

Ziua de miercuri a adus ultimele confruntari din faza sferturilor de finala de la Australian Open. Karolina Pliskova a obtinut biletele pentru accesul in penultimul act al competitiei de la Mlebourne dupa un meci de poveste cu Serena Williams. Pentru cehoaica urmeaza duelul cu Naomi Osaka, invingatoare in fata Elinei Svitolina. La masculin, Kei Nishikori a fost nevoit sa abandoneze in partida cu Novak Djokovic, care se va intalni in careul de asi cu Lucas Pouille.