15:30

VIDEO CM 2018: Franta vs Croatia 4-2 / Zi de glorie pentru Les Bleus - Franta, noua campioana mondiala dupa o finala memorabila

Editia cu numarul 21 a Campionatului Mondial de fotbal s-a incheiat cu una dintre cele mai spectaculoase finale si prima in care s-a folosit arbitrajul video. Franta este campioana mondiala pentru a doua oara in istorie, dupa o victorie superba in fata Croatiei, scor 4-2. Croatii au dominat inceputul partidei de pe stadionul Luzhniki din Moscova, insa deschiderea scorului le-a apartinut elevilor lui Deschamps. Mandzukic 18') a deviat mingea in propria poarta, dupa o lovitura libera executata de Griezmann. Dupa numai 10 minute, trupa lui Zlatko Dalic a egalat prin sutul suberb al lui Perisic 28'), insa a mai primit o lovitura pana la pauza. Acelasi Griezmann 38') a inscris de la punctul cu var, dupa ce arbitrul a apelat la tehnologia video. Les Bleus au facut spectacol in repriza secunda, Pogba 59') si Mbappe 65') ducand scorul la 4-1. Mandzukic 69') a redus din diferenta dupa o gafa incredibila a lui Lloris, dar tabela a ramas incremenita pana la fluierul de final. continuă pe Hotnews

actualitate, 15:30