20:00

CM Snooker: Mark Williams, noul campion mondial de la Crucible - Vis mplinit dupa o pauza de 15 ani

Mark Williams 43 de ani) este noul campion mondial de snooker, dupa ce a trecut in finala de scotianul John Higgins 42 de ani), intr-un duel al veteranilor. Dupa ce la un moment dat conducea cu 15-10, Williams a fost egalat 15-15), insa a avut mintea mai limpede si nervii mai tari, iar victoria i-a revenit cu 18-16. Este al treilea titlu mondial pentru galez, dupa cele cucerite in 2000 si 2003 a triumfat dupa o pauza de 15 ani la Crucible!). Ultimul act al competitiei s-a disputat dupa sistemul cel mai bun din 35 de frame-uri. continuă pe Hotnews

CM Snooker: Mark Williams, n avantaj dupa primele doua sesiuni ale finalei cu John Higgins (scor 10-7)

Ajuns in finala Campionatului Mondial de Snooker dupa o pauza de 15 ani, Mark Williams 43 de ani) se afla in avantaj dupa primele doua sesiuni ale disputei cu John Higgins cvadruplu campion mondial), scor 10-7. invingatorul de la Crucible Theatre va fi decis luni, a treia sesiune urmand sa inceapa la ora 16:00, in timp ce sesiunea finala este programata de la ora 21:00.

CM Snooker: Mark Williams, n finala dupa un meci epic mpotriva lui Barry Hawkins (scor 17-15)

Barry Hawkins favoritul numarul sase) s-a aflat in avantaj dupa fiecare dintre primele trei sesiuni ale semifinalei cu Mark Williams cap de serie numarul sapte), dar a fost nevoit sa se recunoasca invins. Galezul s-a impus cu 17-15, asigurandu-si un loc in marea finala de la Crucible Theatre, unde il va intalni pe John Higgins.

actualitate, 20:00