10:45

Champions League: Real Madrid, victorie muncita cu Ajax (2-1 n deplasare) - Tottenham, succes categoric n fata unei echipe de nerecunoscut (3-0 vs Borussia Dortmund)

Ajax Amsterdam a facut un joc foarte bun, pe teren propriu, impotriva celor de la Real Madrid, insa s-a vazut invinsa in minutul 87, scor 2-1, in prima mansa a optimilor Champions League. in cealalta partida a serii, Tottenham a avut o repriza secunda de vis in fata unei echipe de nerecunoscut a Borussiei Dortmund fara forta in atac si imprudenta in aparare) si a invins cu 3-0 dupa 0-0 la pauza), rezultat care o aduce mai aproape ca oricand de sferturile competitiei. continuă pe Hotnews

Champions League: Intra n scena regina Europei (Ajax vs Real Madrid); Wembley, gazda duelului Tottenham vs Dortmund

Dupa un parcurs excelent in faza grupelor trei victorii si trei remize), Ajax Amsterdam urmeaza sa dea piept cu Real Madrid, regina Europei din ultimii trei ani. Prima mansa a optimilor se joaca la Amsterdam, pe stadionul Johan Cruijff. Celalalt duel al serii se va da pe Wembley Stadium, intre Tottenham si Borussia Dortmund.

Champions League: Miercuri intra n scena regina Europei (Ajax vs Real Madrid); Wembley, gazda duelului Tottenham vs Dortmund

Ajax - Real Madrid, duelul fostelor campioane

Meciul dintre Ajax Amsterdam si Real Madrid tine capul de afis, miercuri seara, in optimile Ligii Campionilor.

Champions League: Gianluigi Buffon, cifre impresionante la 41 de ani - A ajuns la a 50-a partida fara gol primit

Gianluigi Buffon a implinit 41 de ani la finalul lunii ianuarie, dar continua sa evolueze la cel mai inalt nivel. Legendarul portar italian a fost titular pentru PSG in confruntarea de pe Old Trafford cu Manchester United, bifand al 50-lea meci fara gol primit in Champions League. Buffon a adunat 129 de prezente in cea mai importanta competitie europeana intercluburi inclusiv calificari), insa nu a reusit pana acum sa puna mana pe marele trofeu.

Champions League: PSG, pas mare spre calificarea n sferturi (2-0 pe terenul lui Manchester United) - AS Roma, succes la limita (2-1 cu FC Porto)

Schimbarea la fata: Manchester United a jucat precum in era Jose Mourinho in mansa tur disputata pe Old Trafford contra celor de la PSG previzibil si fara vlaga). Fara Neymar si Cavani, parizienii s-au impus cu 2-0, iar calificarea in sferturile Champions League este mai aproape ca niciodata. in celalalt meci al serii, AS Roma a trecut la limita, scor 2-1, de FC Porto.

Revine spectacolul din Champions League - Manchester United vs PSG si AS Roma vs Porto, primele dueluri din optimi

Champions League revine marti cu primele doua dueluri din faza optimilor de finala. Readusa la viata de Ole Gunnar Solskjaer, Manchester United primeste vizita celor de la PSG, un adversar cu ambitii uriase. Cealalta partida a serii le va aduce fata in fata pe AS Roma si FC Porto. Confruntarile sunt programate la ora 22:00 si pot fi urmarite in direct pe DigiSport 1, Telekom Sport 1 si Look Plus/ Sport.

Studiu CIES - Champions League: Faza grupelor, din ce n ce mai dezechilibrata

Faza grupelor Champions League nu a fost niciodata atat de dezechilibrata si de previzibila ca in perioada 2015-2018, arata un studiu al CIES Football Observatory.

VIDEO Athletic Bilbao - Barcelona 0-0 / Pas gresit pentru catalani - Real Madrid s-a apropiat la sase puncte

Barcelona a pierdut doua puncte importante in lupta pentru titlul din La Liga, dupa ce a remizat pe terenul lui Athletic Bilbao, scor 0-0, la capatul unui meci in care bascii au reusit sa le puna mari probleme elevilor lui Valverde etapa a XXIII-a). Barcelona ramane liderul clasamentului, insa are un avans de doar sase puncte fata de Real Madrid, ocupanta locului doi.

actualitate, 10:45