10:45

VIDEO FOTOGALERIE CM 2018: Mexicul e pe val (2-1 cu Coreea de Sud), asiaticii pleaca acasa

Mexicul este tot mai aproape de calificarea in optimile Campionatului Mondial de fotbal 2-1 in meciul cu Coreea de Sud - Grupa F, Rostov Arena), iar sarbatoarea a fost declansata de suporterii lui Ochoa, Hernandez si Guardado. Cu doua infrangeri din tot atatea partide, asiaticii vor pleca acasa, pentru ei competitia din Rusia incheindu-se in faza grupelor. continuă pe Hotnews

VIDEO FOTOGALERIE CM 2018: Mexicul e pe val (2-1 cu Coreea de Sud), asiaticii ca si plecati acasa

Mexicul este tot mai aproape de calificarea in optimile Campionatului Mondial de fotbal 2-1 in meciul cu Coreea de Sud - Grupa F, Rostov Arena), iar sarbatoarea a fost declansata de suporterii lui Ochoa, Hernandez si Guardado. Cu doua infrangeri din tot atatea partide, asiaticii sunt foarte aproape de a pleca acasa inca din faza grupelor.

VIDEO FOTOGALERIE CM 2018: Mexicul e n optimi (2-1 cu Coreea de Sud), asiaticii pleaca acasa

Mexicul este in optimile Campionatului Mondial de fotbal 2-1 in meciul cu Coreea de Sud - Grupa F, Rostov Arena), iar sarbatoarea a fost declansata de suporterii lui Ochoa, Hernandez si Guardado. Cu doua infrangeri din tot atatea partide, asiaticii vor pleca acasa, pentru ei competitia din Rusia incheindu-se in faza grupelor.

VIDEO FOTOGALERIE CM 2018: Alowais, eroarea decisiva si pragmatismul sud-americanilor (Uruguay - Arabia Saudita 1-0)

Mohammed Al Owais a fost cel care a naruit sperantele Arabiei Saudite intr-un rezultat pozitiv cu Uruguay: a ratat complet o iesire pe o centrare, iar Luis Suarez nu avea cum sa nu profite de cadoul neasteptat 23'). A fost suficient pentru ca sud-americanii sa castige cu 1-0 meciul s-a disputat pe Rostov Arena). Rezultatul ii trimite acasa pe sauditi, in timp ce pentru Cavani, Suarez si Godin urmeaza duelul cu Rusia pentru stabilirea castigatoarei grupei A de la CM de fotbal.

VIDEO FOTOGALERIE CM 2018: Franta - Peru 1-0 / O noua victorie chinuita pentru Les Bleus - Mbappe asigura locul n optimi

Dupa victoria cu emotii din partida de debut 2-1 cu Australia), Franta nu a impresionat nici in confruntarea cu Peru. Trupa lui Didier Deschamps a obtinut un succes la limita, scor 1-0, care ii asigura prezenta in faza optimilor de finala de la Campionatul Mondial. Unicul gol al partidei a fost semnat de Kylian Mbappe, in minutul 34, dupa o eroare in defensiva sud-americanilor. Franta nu a mai contat in joc in repriza secunda, peruanii au incercat in zadar sa gaseasca drumul spre gol si vor parasi competitia din Rusia dupa faza grupelor.

VIDEO FOTOGALERIE CM 2018: Danemarca - Australia 1-1 / Golul lui Eriksen, VAR-ul si nca un penalty pentru australieni

Danemarca si Australia au incheiat la egalitate partida disputata pe Samara Arena, scor 1-1. Trupa lui Age Hareide a inceput in forta meciul si a deschis scorul inca din minutul 7, prin Eriksen. Formatia de la Antipozi a restabilit egalitatea in urma unui penalty acordat dupa interventia arbitrajului video, in minutul 38. Jedinak a transformat fara emotii de la punctul cu var. Australienii puteau obtine victoria pe final de meci, dar Kasper Schmeichel a intervenit salvator la doua ocazii uriase ale cangurilor.

VIDEO FOTOGALERIE CM 2018: Brazilia - Costa Rica 2-0 / Selecao, salvata n prelungiri de golurile lui Coutinho si Neymar

Dupa 1-1 cu Elvetia in primul meci de la Campionatul Mondial, Brazilia s-a chinuit 90 de minute sa marcheze in duelul cu Costa Rica si n-a reusit. Nationalei Selecao i s-au mai oferit inca sase minute de prelungiri pentru a izbuti prima victorie la competitia din Rusia. Coutinho a deblocat tabela pentru prima data in minutul 90+1, iar Neymar a stabilit scorul final la ultima faza a meciului disputat la Sankt Petersburg.

VIDEO FOTOGALERIE CM 2018: Iran - Spania 0-1 / Golul norocos al lui Diego Costa

Spania a reusit sa obtina prima victorie la Campionatul Mondial din Rusia, elevii lui Fernando Hierro avand insa multe emotii in confruntarea cu Iranul. Ibericii s-au impus cu 1-0, fiind salvati de golul norocos al lui Diego Costa din minutul 54. inaintea ultimei etape din Grupa B, Portugalia si Spania se afla la egalitate in clasament, ambele avand cate patru puncte si fiind favorite la calificarea in optimi. Iranul pastreaza in continuare sanse, dar trebuie sa invinga nationala lui Ronaldo in ultimul joc.

VIDEO FOTOGALERIE CM 2018: Cristiano Ronaldo, peste legendarul Ferenc Puskas (Portugalia - Maroc 1-0)

Lui Cristiano Ronaldo ii place de minune sa apara pe tabela de marcaj. A facut-o si miercuri, iar Portugalia a trecut cu 1-0 de Maroc CM de fotbal, Grupa B). Reusita atacantului a fost a 85-a pentru nationala tarii sale, performanta cu care l-a depasit pe legendarul Ferenc Puskas a devenit cel mai bun marcator al unei prime reprezentative din Europa).

VIDEO FOTOGALERIE CM 2018: Argentina vs Croatia 0-3/ A doua repriza de vis a croatilor - Argentina, ntr-o situatie critica

Situatia Argentinei a devenit una dramatica in Grupa D de la Campionatul Mondial din Rusia, dupa al doilea meci fara victorie. Echipa lui Jorge Sampaoli a fost invinsa categoric de Croatia, scor 3-0, la capatul unei partide in care a fost depasita la toate capitolele. Rebic a deschis scorul in minutul 53, dupa o gafa uluitoare a lui Caballero. Modric a majorat avantajul cu unul dintre cele mai frumoase goluri de pana acum la CM, iar Rakitic a desavarsit umilinta argentinienilor in prelungiri. Cu sase puncte dupa primele doua meciuri disputate, Croatia si-a asigurat locul in optimile turneului final, in timp ce soarta sud-americanilor depinde de jocul rezultatelor.

VIDEO FOTOGALERIE CM 2018: Argentina vs Croatia 0-3 / A doua repriza de vis a croatilor - Argentina, ntr-o situatie critica

actualitate, 10:45