23:15

Max Verstappen a devenit campion mondial in Formula 1 pentru al doilea an consecutiv

B1 TV B1 TV,

Max Verstappen a castigat Marele Premiu al Japoniei si a devenit duminica campion mondial in Formula 1 pentru al doilea an consecutiv. Olandezul in varsta de 25 de ani a castigat dupa ce i-a fost acordat punctajul complet pentru Marele Premiu al Japoniei: 25 de puncte pentru campion, 18 puncte pentru locul doi, 15 puncte pentru locul trei. PotrivitBBC, situatia de la Suzuka s-ar fi incadrat la capitolul conditii speciale. Mai exact, liderul cursei a parcurs mai putin de 75% din numarul de tururi programate. Charles Leclerc a fost retrogradat pe locul 3 de o penalizare primita post-cursa. Cursa de pe circuitul Suzuka a inceput la ora 08:00, dar a fost intrerupta dupa doar cateva tururi, ca urmare a ciocnirii lui Carlos Sainz de un parapet, care l-a fortat sa abandoneze intrecerea, potrivit gsp. ro. continuă pe B1 TV