13:30

VIDEO Australian Open: Simona Halep, calificare pe repede inainte in optimi

Simona Halep a facut pasul in optimile de la Australian Open 2022 dupa un meci dominat cu autoritate impotriva jucatoarei Danka Kovinic 98 WTA), cea care a trimis-o acasa pe Emma Raducanu. Dupa 65 de minute, Halep s-a impus in doua seturi, scor 6-2, 6-1, iar pentru un loc in sferturi se va duela cu Alize Cornet. Australian Open: Adversara Simonei Halep din optimi - Jucatoarea noastra este condusa in meciurile directe . continuă pe Hotnews

Australian Open: Adversara Simonei Halep din optimi - Jucatoarea noastra este condusa in meciurile directe

Simona Halep este in optimi la Australian Open, faza a competitiei unde va da peste Alize Cornet 61 WTA). Frantuzoaica a reusit o revenire spectaculoasa in meciul cu Tamara Zidansek favorita 29), ea fiind condusa la un moment dat cu 1-0 la seturi si 4-1 cu doua breakuri). VIDEO Australian Open: Simona Halep, calificare pe repede inainte in optimi.

Simona Halep trece usor de Danka Kovinic pentru un loc in optimi la Australian Open.

Simona Halep a cedat doar doua game-uri pentru calificarea in turul 3. Obtine a 30-a victorie la Australian Open!

Evolutie solida pentru Simona Halep in partida cu Beatriz Haddad Maia, in turul 2 la Australian Open, unde fosta lidera mondiala s-a impus cu 6-2, 6-0 in putin peste o ora de joc. Halep o va intalni mai departe pe Danka Kovinic din Muntenegru 98 WTA), cea care a eliminat-o in turul secund pe Emma Raducanu.

Simona Halep simte ca nu a atins inca nivelul maxim la Australian Open. Spune ca a scapat de presiunea rezultatelor

Fosta lidera mondiala s-a calificat in turul 3 dupa ce a bifat a 30-a victorie din cariera la Australian Open intr-un meci cu Beatriz Haddad Maia in care a cedat doar doua game-uri.

VIDEO Australian Open: Simona Halep, la pas in turul trei (6-2, 6-0) - Disciplinata tactic

Timp de 66 de minute atat cat a durat partida) Simona Halep a interpretat partitura corecta din punct de vedere tactic: nu i-a deschis unghiurile unei adversare de mana stanga, a presat-o in special pe backhand lovitura mai slaba), a fost agresiva la retur si a profitat din plin de faptul ca Beatriz Haddad Maia 1. 85 metri) nu dispune de o deplasare fantastica pe lateral. Dupa un meci castigat clar 6-2, 6-0), Halep a facut pasul in turul al treilea de la Australian Open, acolo unde va da peste Danka Kovinic 98 WTA).

Simona Halep si Elena-Gabriela Ruse pierd duelul cu Jaqueline Cristian

Pentru Simona Halep aventura in proba de dublu la Australian Open a luat sfarsit dupa un singur meci.

Simona Halep s-a tinut de glume dupa victoria cu Haddad Maia: Pot fi australianca, daca ma primiti!

Doar doua game-uri a cedat Simona Halep in partida cu Beatriz Haddad Maia din Brazilia, locul 83 WTA, in turul secund la Australian Open.

Prima reactie a Simonei Halep dupa calificarea in optimile de la Australian Open

Simona Halep nu i-a dat mari sperante adversarei, sportiva noastra cedand doar trei gameuri 6-2, 6-1) in duelul cu Danka Kovinic 98 WTA). Halep este in optimi la Australian Open, turneu unde se simte foarte bine si datorita publicului.

VIDEO Australian Open: Ashleigh Barty, pe repede inainte - Calificare in doar 52 de minute

Ashleigh Barty nu a zabovit prea mult pe teren, lidera ierarhiei mondiale castigand meciul de pe Rod Laver Arena in doar 52 de minute. Australianca a facut pasul in turul al treilea de la Australian Open, Grand Slam unde este principala favorita la castigarea trofeului.

Simona Halep si Sorana Cirstea in programul zilei de sambata la Australian Open

Cele doua reprezentante ale Romaniei au ajuns in faza turului al treilea si vor juca pentru calificarea in optimile de finala.

actualitate, 13:30