01:05

VIDEO CE Handbal (f): Franta, campioana europeana n propria sala, dupa 24-21 vs Rusia

Impinsa de la spate de o sala intreaga 14. 060 de fani), nationala Frantei s-a impus in marea finala a Campionatului European de handbal feminin, scor 24-21, impotriva selectionatei Rusiei. Campioana mondiala a obtinut pentru prima oara in istoria sa medaliile de aur la turneul european. Dupa o prima repriza echilibrata, in care niciuna dintre echipe nu a reusit sa se distanteze la mai mult de doua goluri 13-12 la pauza), Franta a gestionat excelent repriza secunda si a rezistat in fata fetelor lui Trefilov, care a ramas fara voce in finalul partidei. continuă pe Hotnews