21:32

Auger Aliassime

ATP Marsilia: Elevul lui Toni Nadal, eliminat in optimi

Felix Auger-Aliassime a fost eliminat in optimile turneului ATP de la Marsilia, dupa ce a fost invins in doua seturi de Zhizhen Zhang, scor 6-4, 6-4.

ATP Montpellier: Finala fara principalul favorit

Alexander Bublik si Borna Coric sunt finalistii turneului ATP de la Montpellier. Cei doi au trecut in semifinale de Felix Auger-Aliassime, respectiv Holger Rune.

ATP Basel: Campionul en-titre isi apara titlul

Felix Auger-Aliassime a castigat turneul ATP de la Basel pentru al doilea an consecutiv, dupa ce l-a invins in finala pe Hubert Hurkacz, in doua seturi, scor 7-63), 7-65).

Principalul favorit, eliminat in semifinalele ATP Basel

Holger Rune a ratat sansa de a se califica in ultimul act al turneului ATP de la Basel. Principalul favorit a fost invins de campionul en-titre, Felix Auger-Aliassime, in doua seturi, scor 6-3, 6-2.

Perioada dezastruoasa pentru o mare speranta din ATP

Felix Auger-Aliassime este considerat de specialisti unul dintre cei mai talentati jucatori din noua generatie, dar canadianul in varsta de 22 de ani nu are parte de cel mai reusit sezon si a fost eliminat prematur si de la Toronto Masters.

Roland Garros: Elevul lui Toni Nadal, invins in trei seturi de un veteran al circuitului

Al zecelea favorit la Roland Garros 2023, Felix Auger-Aliassime a fost invins surprinzator de Fabio Fognini, ocupantul locului 130 in ierarhia ATP, in primul tur al Grand Slamului parizian.

ATP Madrid: Al saptelea favorit, eliminat de cel mai in forma jucator din circuit

Felix Auger-Aliassime a fost invins in turul doi al turneului de la Madrid. Jucatorul pregatit de Toni Nadal a pierdut in 3 seturi in fata lui Dusan Lajovic, scor 2-6, 6-3, 6-75).

Gest neasteptat la adresa Simonei Halep, in asteptarea verdictului in scandalul de dopaj

Simona Halep ramane un nume de referinta in tenisul feminin, in ciuda suspendarii in urma acuzatiilor de dopaj. O dovedeste gestul facut de organizatorii de la Miami care nu au ezitat sa apeleze la Simona Halep, alaturi de americanul John Isner si de canadianul Felix Auger-Aliassime pentru a promova editia din acest an a turneului.

Surpriza la Miami - Favoritul numarul cinci a fost eliminat

Drumul lui Felix Auger-Aliassime la ATP Miami s-a oprit in turul trei, dupa ce canadianul a pierdut in doua seturi contra lui Francisco Cerundolo, scor 2-6, 5-7.

VIDEO Principalul favorit, in semifinale la Indian Wells - Victorie in duelul tinerei generatii

Carlos Alcaraz l-a invins pe Felix Auger-Aliassime in unul dintre cele mai interesante dueluri ale tinerei generatii din circuitul ATP si s-a calificat in semifinale la Indian Wells, turneu de categorie Masters 1000.

ATP Dubai: Elevul lui Toni Nadal, invins surprinzator de locul 67 mondial

Aventura lui Felix Auger-Aliassime la turneul ATP 500 de la Dubai a fost una scurta: elevul lui Toni Nadal a fost invins in optimi de Lorenzo Sonego.

ATP Doha: Principalul favorit, eliminat de catre un castigator de Grand Slam

Daniil Medvedev a obtinut calificarea in finala turneului de la Doha, dupa ce a trecut in doua seturi de Felix Auger-Aliassime, principalul favorit, scor 6-4, 7-67).

ATP Doha: Duel in semifinale intre principalul favorit si un castigator de Grand Slam

Ramasi ca principali favoriti dupa eliminarea lui Andrey Rublev, Daniil Medvedev si Felix Auger-Aliassime se vor duela in semifinalele turneului ATP Doha.

ATP Rotterdam: Fara mari surprize in primul tur Rezultatele zilei

Prima etapa a turneului ATP 500 de la Rotterdam a adus eliminarea celui de-al saptelea favorit. Tsitsipas, Zverev si Auger-Aliassime au trecut la pas in optimi in fata adversarilor mai slab cotati.

Toni Nadal explica de ce Novak Djokovic nu este la fel de iubit ca Rafael Nadal si Roger Federer

Cu al 22-lea titlu de Grand Slam obtinut duminica la Australian Open, Novak Djokovic a ajuns la egalitate cu Rafael Nadal si l-a lasat deja in urma pe Roger Federer care a cucerit 20 de titluri majore). Toni Nadal, care il antreneaza in prezent pe Felix Auger-Aliassime, a incercat sa explice de ce sarbul nu este la fel de iubit precum celelalte doua mari personalitati ale tenisului modern, desi acesta nu mai are nimic de demonstrat pe teren.

Elevul lui Patrick Mouratoglou, in finala Paris Masters - Victorie clara in fata celui mai in forma jucator din circuit

Holger Rune si-a luat revansa in fata lui Felix Auger-Aliassime si s-a calificat in finala turneului ATP Masters 1000 de la Paris.

Ultimii participanti la Turneul Campionilor, stabiliti de elevul lui Patrick Mouratoglou si de un jucator aflat la ultima competitie a carierei

Felix Auger-Aliassime si Andrey Rublev au obtinut calificarea la Turneul Campionilor 2022, ceilalti jucatori aflati in cursa pentru competitia de la Torino fiind eliminati in turul doi al Mastersului de la Paris, joi, de Holger Rune si de Gilles Simon.

VIDEO Surpriza mare la ATP Basel: Liderul mondial, invins clar in semifinale

Felix Auger Aliassime cap de serie numarul 3) a oferit surpriza zilei la ATP Basel turneu de categorie 500), sportivul din Canada reusind sa-l invinga destul de clar pe Carlos Alcaraz, liderul mondial.

ATP: Felix Auger-Aliassime a cucerit la Anvers al doilea titlu consecutiv Campion italian la Napoli

Canadianul Felix Auger-Aliassime si italianul Lorenzo Musetti au castigat turneele ATP 250 de la Anvers, respectiv Napoli, dupa ce s-au impus in finalele care au avut loc duminica.