12:01

Finala Roland

Ucraineanca Marta Kostyuk a refuzat sa joace finala unui turneu de tenis impotriva unei jucatoare din Rusia

Criticata sever dupa ce la Roland Garros a refuzat sa dea mana cu belarusa Aryna Sabalenka, ucraineanca Marta Kostyuk a ajuns din nou in centrul atentiei, dupa ce a refuzat sa joace finala unui turneu demonstrativ.

Sorana Cirstea este in culmea fericirii. Anuntul facut de sportiva: Sunt foarte mandra

Sorana Cirstea are de ce sa fie mandra! A avut un an excelent, cu performante notabile atat pe plan personal, cat si profesional. A ajuns in sferturile de finala la US Open, o realizare neegalata din 2009, de la Roland Garros, iar, acum a primit o veste excelenta. Sorana Cirstea se pregateste pentru Transilvanya Open din Cluj .

Coco Gauff, regina la US Open. Americanca a cucerit primul titlu de Grand Slam al carierei

Americanca Coco Gauff a cucerit primul titlu de Grand Slam al carierei, dupa ce s-a impus in finala de la US Open in fata belarusei Arina Sabalenka, in trei seturi, cu 2-6, 6-3, 6-2. Numarul sase mondial, Gauff, care in 2022 a disputat ultimul act la Roland Garros in 2022, nu depasise pana acum sferturile .

Sorana Cirstea, despre adversara din sferturile US Open: Ne stim foarte bine. Ma astept la o batalie grea

Sorana Cirstea s-a calificat in sferturile US Open, o premiera in cariera ei, si va lupta cu Karolina Muchova pentru un loc in careul de asi. Romanca a prefatat duelul si a recunoscut ca se asteapta la o batalie grea. Pentru Sorana, va fi primul sfert de finala de Grand Slam dupa Roland Garros 2009. Parcursul sau de la US Open 2023 a fost cu atat mai entuziasmant, daca e sa tinem cont ca in turul 3 a eliminat-o pe Elena Rybakina, numarul 4 mondial in tenisul feminin si campioana la Wimbledon 2022.

A doua favorita, eliminata de finalista Roland Garros Finala inedita la WTA Cincinnati

Aryna Sabalenka 2 WTA) a ratat prezenta in finala turneului WTA 1000 de la Cincinnati, dupa ce a fost invinsa in trei seturi de Karolina Muchova 17 WTA), scor 64)-7, 6-3, 6-2.

Finalista de la Roland Garros, eliminata in primul tur la Wimbledon Adversara, in afara topului 100

Dupa ce la ultimul turneu de Grand Slam a jucat finala impotriva liderei mondiale Iga Swiatek, Karolina Muchova 16 WTA) a fost invinsa la Wimbledon in primul tur.

FOTO. Novak Djokovic sarbatoreste triumful de la Roland Garros alaturi de familie

Novak Djokovic a sarbatorit titlul de campion la Roland Garros 2023 alaturi de sotia sa Jelena si de copii. Djokovic l-a invins pe Casper Ruud, al patrulea favorit, cu 7-61), 6-3, 7-5, in finala de la Roland Garros, duminica, 11 iunie. Cu aceasta victorie, sarbul a cucerit un record de 23 de titluri de Grand .

Djokovici, omul recordurilor

Sarbul Novak Djokovici, locul 3 ATP, a reusit duminica o performanta imensa in tenisul mondial, el castigand al 23-lea titlu de grand slam, un record. Djokovici l-a invins in finala de la Roland-Garros pe norvegianul Casper Ruud, locul 4 ATP, in trei ore si 13 minute, scor 7-6 1), 6-3, 7-5.

Mesajul lui Rafael Nadal dupa ce Novak Djokovic a doborat recordul de Grand Slam-uri castigate

Novak Djokovic a cucerit la Paris al 23-lea titlu de Grand Slam al carierei, dupa ce l-a invins pe Casper Ruud in marea finala, scor 7-61), 6-3, 7-5. Imediat dupa meci, rivalul sau Rafael Nadal l-a felicitat pentru performanta extraordinara realizata dupa finala de la Roland Garros.

VIDEO Casper Ruud, mesaj superb pentru Novak Djokovic dupa finala pierduta la Roland Garros

Casper Ruud a ajuns in a doua finala consecutiva la Roland Garros, dar norvegianul nu a reusit nici de aceasta data sa castige. Ruud a pierdut in 3 seturi finala cu Novak Djokovic, scor 7-61), 6-3, 7-5.

VIDEO Novak Djokovic si discursul de mare campion de dupa finala castigata la Roland Garros

Novak Djokovic a rescris istoria tenisului la editia din acest an a Roland Garros, acolo unde a cucerit al 23-lea titlu de Grand Slam al carierei, dupa ce l-a invins in trei seturi pe Casper Ruud, scor 7-61), 6-3, 7-5.

Novak Djokovic il invinge in doua seturi pe Casper Ruud si castiga al treilea sau turneu de la Roland Garros si al 23-lea titlu de Grand Slam cu unul mai mult decat Rafael Nadal, cu care impartea anterior recordul, scrie The Guardian. Sarbul Novak Djokovic a trecut in doua seturi de norvegianul Casper Ruud .

VIDEO Novak Djokovic rescrie istoria tenisului - Imagini impresionante de la Roland Garros

Novak Djokovic a cucerit al 23-lea titlu de Grand Slam al carierei, dupa ce l-a invins in finala de la Roland Garros pe Casper Ruud, scor 7-61), 6-3, 7-5.

Prima reactie a lui Djokovic dupa castigarea Roland Garros

Novak Djokovic a declarat ca e cu adevarat incredibil sa ajunga la 23 de turnee de Mare Slem, dupa ce a cucerit a treia oara titlul la Roland Garros. Sarbul l-a invins in finala pe Casper Ruud la capatul unui meci de trei seturi, incheiat dupa mai bine de trei ore.

Novak Djokovic a castigat turneul de la Roland Garros si a stabilit nou record in tenisul mondial

Novak Djokovic a castigat astaziGrand Slam-ul de la Roland Garros, stabilind un record in tenisul mondial, acesta fiind cel de al 23-lea titlu din cariera sa. El l-a invins in finala de la Paris pe norvegianul Casper Ruud, in trei seturi.

Novak Djokovic, campion la Roland Garros a treia oara in cariera. Ajunge la 23 de titluri de Grand Slam (RECORD)

Jucatorul sarb Novak Djokovic a castigat la 36 de ani titlul de la Roland Garros, dupa o finala de trei seturi contra norvegianului Casper Ruud, 7-6 1), 6-3, 7-5.

FOTO Iga Swiatek, aparitie de senzatie pe strazile din Paris dupa castigarea Roland Garros 2023

Iga Swiatek a castigat pentru a treia oara in cariera turneul de la Roland Garros, dupa ce a invins-o in finala pe Karolina Muchova, scor 6-2, 5-7, 6-4.

Mari vedete surprinse la finala Roland Garros dintre Novak Djokovic si Casper Ruud

Finala turneului Roland Garros de la masculin Novak Djokovic vs. Casper Ruud) a starnit foarte mult interes, iar pe arena Philippe Chatrier din Paris au fost surprinsi doi sportivi de renume.

LiveBLOG Novak Djokovic vs Casper Ruud, in finala de la Roland Garros 2023 Nole, la un set distanta de victorie

Novak Djokovic favorit 3) se afla la o singura victorie de titlul cu numarul 23 de Grand Slam al carierei, sarbul fiind nevoit sa treaca de Casper Ruud cap de serie patru) pentru a intra in istoria tenisului. Finala de la Roland Garros este LiveBLOG pe HotNews. ro si in direct pe Eurosport.

Iga Swiatek, al treilea trofeu la Roland Garros

Tenismena poloneza Iga Swiatek a cucerit un nou titlu de Grand Slam, dupa ce s-a impus in finala de la Roland Garros in fata cehoaicei Karolina Muchova, in trei seturi, cu 6-2, 5-7, 6-4. Poloneza a dominat primul set, castigandu-l clar cu 6-2, dar Muchova a reechilibrat partida dupa un set secund adjudecat cu 7-5.

actualitate, 12:01