09:00

Grand Slam

Jaqueline Cristian, victorie senzationala in turul doi la WTA Madrid - Set castigat cu 6-0 in fata unei campioane de Grand Slam

Jaqueline Cristian a obtinut calificarea in turul trei al turneului WTA Madrid, dupa ce a invins-o in trei seturi pe Barbora Krejcikova, scor 2-6, 6-0, 6-2.

Jaqueline Cristian, calificata in premiera in turul 3 la Madrid. Set la zero in fata unei foste castigatoare de Grand Slam, dupa o revenire de senzatie

Jaqueline Cristian 73 WTA) a invins-o in trei seturi pe Barbora Krejcikova 27 WTA), fosta campioana la Roland Garros, si s-a calificat in premiera in turul 3 la Mutua Madrid Open. Jaqueline Cristian, victorie de senzatie cu Barbora Krejickova .

Multipla campioana de Grand Slam, eliminata in turul al doilea la WTA Madrid

Naomi Osaka este departe de forma din urma cu cativa ani, iar la turneul WTA 1000 de la Madrid a parasit competitia in turul al doilea, invinsa in trei seturi de rusoaica Liudmila Samsonova 17 WTA), scor 6-2, 4-6, 7-5.

WTA Madrid: Irina Begu, eliminata in turul al doilea de o finalista de Grand Slam

De doua tiebreakuri a avut nevoie Madison Keys favorita 18) pentru a o invinge pe Irina Begu in turul al doilea al turneului WTA 1000 de la Madrid. A fost un meci intens, de doua ore si 11 minute, iar finalista de la US Open din 2017 a fost mai inspirata in momentele care au facut pana la urma diferenta.

Irina Begu, eliminata dramatic de la Madrid. Doua seturi pierdute la limita in fata unei foste finaliste de Grand Slam Joi joaca si Sorana Cirstea

Irina Begu 128 WTA) a fost invinsa de Madison Keys 20 WTA), miercuri, in doua seturi cu tiebreak, si paraseste Mutua Madrid Open in turul al doilea. Irina Begu, eliminata dramatic de Madison Keys .

Novak Djokovic a castigat Premiul Laureus rezervat celui mai bun sportiv al planetei

Liderul clasamentului ATP Novak Djokovic a fost ales sportivul anului in cadrul celei de-a 25-a ceremonii a Premiilor Laureus, Oscarurile pentru sport, desfasurata luni seara la Madrid. Djokovic a reusit un sezon 2023 spectaculos, in cursul caruia a ajuns la 24 de titluri de Grand Slam, dupa victoriile de la Australian Open, Roland Garros si .

Fosta castigatoare de Grand Slam, victorie in finala turneului WTA Rouen

Americanca Sloane Stephens s-a impus duminica in finala turneului de categorie WTA 250 de la Rouen Franta), dupa trei seturi in fata Magdei Linette 60 WTA), scor 6-1, 2-6, 6-2.

WTA Stuttgart: Campioana de Grand Slam a castigat a treia finala din acest an

A patra favorita la startul turneului de categorice WTA 500 de la Stuttgart, kazaha Elena Rybakina s-a impus in finala in fata ucrainencei Marta Kostyuk 27 WTA) in doar doua seturi, scor 6-2, 6-2.

Dubla castigatoare de Grand Slam Gabrine Muguruza si-a anuntat retragerea din circuitul WTA, la 30 de ani

Fara meci jucat de mai bine de un an si trei luni, fosta lidera mondiala Gabrine Muguruza si-a anuntat sambata retragerea de pe terenul de tenis. Sportiva spaniola are in palmares trofeele de la Roland Garros si Wimbledon.

Emma Raducanu, calificare in optimi la WTA Stuttgart - A eliminat o tripla castigatoare de Grand Slam

Emma Raducanu a obtinut calificarea in optimile turneului WTA de la Stuttgart, dupa ce a invins-o in doua seturi pe Angelique Kerber, scor 6-2, 6-1.

Multipla castigatoare de Grand Slam, eliminata in runda inaugurala la WTA Rouen

Naomi Osaka a fost eliminata inca din primul tur al turneului WTA de la Rouen, dupa ce a fost invinsa in doua seturi de Martina Trevisan, scor 6-4, 6-2.

Boris Becker a salutat revenirea Simonei Halep pe teren: Este o campioana. Tenisul mondial are nevoie de ea

Multiplul castigator de Grand Slam Boris Becker a vorbit despre revenirea in circuitul WTA a Simonei Halep dupa perioada de suspendare, despre care a avut doar cuvinte de lauda.

Tiriac Open, incantator: ploaie de stele la Bucuresti, incepand de astazi, cu premii uriase

Iubitorii sportului-alb vor putea savura, incepand de astazi, un turneu masculin de nivel inalt la baza Nastase Marica. Aici, in prim-plan va fi Stan Wawrinka Elvetia, 39 de ani) in CV-ul caruia figureaza trei trofee de Grand Slam la simplu.

ATP Tiriac Open 2024: Triplu campion de Grand Slam, duel cu unul dintre favoriti in runda inaugurala

Nume importante din tenisul masculin se vor afla la startul turneului Tiriac Open ATP 250) de la Bucuresti, iar in primul tur se vor intalni Stanislas Wawrinka multiplu campion de Grand Slam) si Nuno Borges favorit 7).

VIDEO Triplu campion de Grand Slam, eliminat in primul tur la ATP Monte Carlo - Set pierdut cu 6-0

Stan Wawrinka s-a oprit in primul tur la turneul de categorie ATP Masters 1000 de la Monte Carlo, elvetianul fiind invins categoric de australianul Alex De Minaur.

Clasamentul ATP: Recordul lui Novak Djokovic si revenirea din iad a unui finalist de Grand Slam

Novak Djokovic a inceput saptamana cu numarul 420 in fruntea clasamentului ATP, sarbul devenind si cel mai in varsta lider mondial din istoria circuitului. Un salt important a fost realizat de Matteo Berrettini, italianul reusind sa castige primul sau titlu dupa 655 de zile.

Ion Tiriac vorbeste despre sansele Simonei Halep de a mai castiga un Grand Slam

Dupa ce TAS i-a dat castig de cauza si i-a redus considerabil suspendarea de la 4 ani la 9 luni), Simona Halep a revenit pe terenul de tenis si a jucat in runda inaugurala a turneului de la Miami, unde a fost eliminata de Paula Badosa.

Djokovici Ivanisevici, ruptura explicata in premiera: de ce s-a destramat colaborarea dupa 5 ani

Liderul ATP a anuntat, brusc, despartirea de antrenorul sub comanda caruia a cucerit noua titluri de Grand Slam. Acum, intr-un interviu de amploare, croatul de 52 de ani a oferit primele detalii.

Campioana de Grand Slam, eliminata in turul doi la WTA Charleston (Rezultatele zilei)

Caroline Wozniacki si Anhelina Kalinina s-au intalnit la doua turnee consecutive, iar meciul din turul secund de la Charleston turneu de categorie WTA 500) s-a terminat tot cu victoria sportivei din Ucraina.

Jaqueline Cristian, in optimi la WTA Charleston - Victorie importanta contra unei finaliste de Grand Slam

Jaqueline Cristian a produs surpriza si s-a calificat in optimile de la WTA Charleston, sportiva noastra trecand de Madison Keys favorita 8, finalista de Grand Slam) dupa un meci electrizant, scor 3-6, 6-3, 6-3.

actualitate, 09:00