13:00

Handbal Masculin

Handbal (m): Dinamo, victorie mare in turul optimilor EHF European League

Dinamo Bucuresti, campioana Romaniei la handbal masculin, s-a impus in fata echipei Bjerringbro-Silkeborg Danemarca), scor 37-34 18-16), in mansa tur din optimile EHF European League.

CSM Constanta si Potaissa Turda au castigat in deplasare la handbal masculin

CSM Constanta si AHC Potaissa Turda au obtinut victorii in deplasare, duminica, in etapa a 20-a a Ligii Nationale de handbal masculin. Vicecampioana CSM Constanta a castigat clar in fata echipei CSM Focsani 2007, cu 29-21, dupa ce la pauza a fost 18-8.

Federatia Internationala de Handbal a dezvaluit numele celor mai buni jucatori din 2023

Dupa mai bine de trei saptamani de vot intens, Federatia Internationala de Handbal IHF) a dezvaluit castigatorii celor patru premii IHF World Player of the Year 2023. La masculin s-a impus danezul Mathias Gidsel, in timp ce la feminin norvegianca Henny Reistad a castigat duelul cu frantuzoaica Estelle Nze Minko. Daca pana acum, jucatorii nominalizati .

Handbal (m): Romania si-a aflat adversarele din preliminariile EURO 2026

Nationala de handbal masculin a Romaniei si-a aflat joi adversarele din preliminariile pentru Campionatul European din 2026. Tragerea la sorti a avut loc la Copenhaga.

Romania si-a aflat adversarele din preliminariile EURO 2026. Primele declaratii ale selectionerului George Buricea

Nationala de handbal masculin a Romaniei se va lupta pentru calificarea la Campionatul European din 2026 cu Portugalia, Polonia si Israel, in urma tragerii la sorti de astazi. Romania a fost repartizata in Grupa a 8-a a preliminariilor EHF EURO 2026, in urma traegrii la sorti efectuata, joi, la Copenhaga. Din cele 32 de echipe, .

Handbal (m): Dinamo, victorie la scor in derbiul cu Steaua

Campioana Romaniei la handbal masculin, Dinamo Bucuresti, a facut inca un pas spre un nou titlu, dupa victoria categorica in fata rivalei CSA Steaua, scor 42-26 20-9).

EHF European League: infrangeri pentru Dinamo si CSM Constanta in ultimele meciuri din grupe Campioana s-a calificat in optimi

Dinamo Bucuresti si CSM Constanta au pierdut ultimele meciuri din cadrul Grupei Principale IV a EHF European League la handbal masculin, dar campioana Romaniei obtinuse deja calificarea in optimi.

Handbal: Adversarele tricolorilor la Campionatul European de tineret din Slovenia

Nationala de handbal masculin U20 si-a aflat, joi seara, adversarele din faza grupelor la Campionatul European, la tragerea la sorti de la Viena.

Handbal (m): Dinamo Bucuresti invinge categoric CSM Constanta in grupele European League

Dinamo Bucuresti a invins CSM Constanta, scor 33-23, in grupa 4 a European League la handbal masculin si spera la calificarea in optimile de finala ale competitiei.

Handbal: Minaur Baia Mare s-a calificat in sferturile European Cup

Echipa de handbal masculin Minaur Baia Mare a invins duminica, in deplasare, formatia bosniaca RK Vogosca, scor 34-25 15-10), si in mansa retur din optimile European Cup, calificand-se astfel in sferturile de finala.

CSA Steaua, calificata in sferturile Cupei EHF

Formatia de handbal masculin a clubului CSA Steaua Bucuresti a obtinut calificarea in sferturile de finala ale EHF European Cup, dupa ce a remizat in deplasare cu echipa ceha HCB Karvina, 29-29, in returul optimilor de finala. Dupa ce in meciul de pe teren propriu Steaua se impusese la diferenta de un gol, 28-27, ros-albastrii .

Handbal (m): infrangeri pentru Dinamo si CSM Constanta in grupele principale ale European League

La debutul in grupele principale ale European League la handbal masculin, Dinamo si CSM Constanta au pierdut partidele disputate de la egal la egal cu adversare bine cotate.

Dupa ce Xavi Pascual a demisionat, Romania are un nou selectioner

George Buricea, antrenorul formatiei de handbal masculin CSM Constanta, este noul selectioner al Romaniei, dupa ce spaniolul Xavi Pascual a renuntat din motive personale. Functia de antrenor secund va fi ocupata de Ionut Georgescu, de la Steaua, in timp ce Rudi Stanescu va fi antrenor cu portarii. Obiectivul noului selectioner va fi calificarea echipei nationale .

Franta a cucerit al patrulea titlu european la handbal masculin

Reprezentativa Frantei a cucerit al patrulea titlu continental, dupa ce a invins selectionata Danemarcei cu scorul de 33-31 14-14, 27-27), dupa prelungiri, duminica seara, la Koln, in finala Campionatului European de handball masculin din Germania EHF EURO 2024.

CE Handbal masculin: Franta a castigat al patrulea titlu european Campioana, decisa dupa prelungiri

Echipa nationala a Frantei a cucerit medalia de aur la Campionatul European de handbal masculin, dupa ce s-a impus cu scorul de 33-31 in fata Danemarcei, intr-o finala decisa in prelungiri.

CE Handbal masculin: Campioana en-titre castiga medalia de bronz Victorie in fata tarii gazda

Echipa nationala de handbal masculin a Suediei a terminat pe pozitia a treia la Campionatul European, dupa ce s-a impus in finala mica in fata tarii gazda Germania, scor 34-31 18-12).

Care va fi adversara Romaniei de la barajul pentru Campionatul Mondial de handbal masculin din 2025

Partidele, tur-retur, vor avea loc in perioada 8-12 mai 2024, Romania urmand sa joace prima mansa pe teren propriu.

Handbal (m): Romania si-a aflat adversara din barajul pentru CM 2025

Nationala Romaniei se va duela cu reprezentativa Cehiei, in faza play-off europeana a Campionatului Mondial de handbal masculin din 2025, potrivit tragerii la sorti de sambata.

Handbal (m): Xavi Pascual nu mai este selectionerul nationalei Romaniei

Xavi Pascual si-a dat demisia din functia de selectioner al echipei nationale de handbal masculin a Romaniei, dupa ce a ocupat locul 22 la Campionatul European din Germania.

Franta si Danemarca vor juca in finala Campionatului European de handball din Germania

Reprezentativele Frantei si Danemarcei vor juca finala Campionatului European de handbal masculin din Germania, EHF EURO 2024, dupa ce au reusit sa castige semifinalele desfasurate vineri la Koln.

actualitate, 13:00