21:47

Mondiale Canotaj

Mondialele de canotaj: Romania a cucerit aurul la opt plus unu feminin

Romania a cucerit o noua medalie de aur la Campionatele Mondiale de canotaj de la Belgrad, dupa ce barca feminina de opt plus unu s-a impus in finala disputata duminica. Romania Magdalena Rusu, Roxana Anghel, Adriana Adam, Iuliana Buhus, Madalina Beres, Maria Tivodariu, Ioana Vrinceanu, Amalia Beres, Victoria-Stefania Petreanu) s-a impus cu timpul de 06 .

Simona Radis si Ancuta Bodnar si-au aparat titlul mondial, la Belgrad, dupa o noua demonstratie de forta Aur pentru Romania si la 8+1 feminin Una dintre sportive a fost ceruta in casatorie (FOTO)

Simona Radis si Ancuta Bodnar si-au aparat aurul la dublu vasle feminin, sambata, in cadrul Campionatelor Mondiale de la Belgrad. Romania s-a clasat pe prima pozitie la 8+1 feminin dupa o cursa extraordinara a echipajului nostru, a anuntat Federatia Romana de Canotaj. Simona Radis si Ancuta Bodnar si-au aparat titlul mondial .

Mondialele de canotaj: Simona Radis si Ancuta Bodnar aduc Romaniei medalia de aur in proba de dublu vasle

Canotoarele Ancuta Bodnar si Simona Radis au cucerit medaliile de aur in proba de dublu vasle feminin, duminica, la Campionatele Mondiale de la Belgrad. Campioanele olimpice en titre s-au impus detasat, cu timpul de 06 min 46 sec 94100, fiind urmate de lituaniencele Donata Karaliene si Dovile Rimkute, 06 min 50 sec 34100, si de .

Romania, inca un rezultat excelent la CM Canotaj - Medalie de aur in proba de 8+1 feminin

Echipajul Romaniei a cucerit aurul in proba de 8+1 feminin, duminica, la Campionatele Mondiale de canotaj de la Belgrad Serbia).

Canotaj: Fantasticele Simona Radis si Ancuta Bodnar, campioane mondiale la dublu vasle feminin

Simona Radis si Ancuta Bodnar au cucerit medalia de aur in proba de dublu vasle feminin de la Campionatele Mondiale de Canotaj de la Belgrad Serbia).

Bodnar si Radis, fara rivali in lume la canotaj. Aur pentru Romania la Campionatele Mondiale

Dupa cele 3 medalii obtinute sambata, Romania a mai bifat azi doua, primele de aur pentru delegatia noastra la Campionatul Mondial de Canotaj de la Belgrad.

Trei medalii pentru Romania la CM de Canotaj de la Belgrad

Romania a cucerit trei medalii bronz la dublu rame feminin si dublu vasle feminin si argint la patru rame feminin), sambata, la Campionatele Mondiale de Canotaj de la Belgrad.

Gianina Beleaga van Groningen, locul 6 la CM de canotaj

Canotoarea Gianina Beleaga van Groningen a ocupat locul 6 in proba de schif simplu feminin categorie usoara LW1x), de la Campionatele Mondiale de Canotaj de la Belgrad.

Cinci echipaje romanesti, calificate la Jocurile Olimpice, dupa rezultatele obtinute la Mondialele de canotaj

Romania are cinci echipaje calificate la Jocurile Olimpice de la Paris, in urma rezultatelor obtinute la Campionatele Mondiale de canotaj de la Belgrad. O zi extraordinara pentru sportivii romani la Campionatele Mondiale de canotaj 2023 de la Belgrad. Semifinalele AB de azi s-au incheiat cu rezultate extraordinare pentru Romania. Un bilant de 5 echipaje romanesti .

Patru sportivi rusi vor participa la CM Canotaj de la Belgrad

Patru sportivi din Rusia vor participa la Campionatele Mondiale de canotaj de la Belgrad 3-10 septembrie), competitie de calificare pentru Jocurile Olimpice de la Paris 2024, informeaza LEquipe.

Romania, sase medalii la Mondialele de canotaj Under-19

Tinerii canotori romani au cucerit trei medalii de aur si trei de bronz la Campionatele Mondiale de canotaj pentru juniori Under-19 de la Paris. Medaliile de aur au fost obtinute in probele de dublu rame feminin Ionela Elena Scutaru si Gabriela Tivodariu), patru rame masculin Mateus Simion Cozminciuc, Fabrizio Alexandru Scripcariu, Constantin Flocea si Sergiu .

Trei medalii de aur si trei de bronz pentru Romania, la Mondiale de canotaj pentru juniori

Romania a cucerit trei medalii de aur si trei de bronz, sambata, la Campionatele Mondiale de Canotaj pentru juniori Under-19 de la Paris, potrivit Agerpres.

Doua medalii de aur pentru Romania la Mondialele de canotaj Under-23

Romania a incheiat participarea la Campionatele Mondiale de canotaj Under-23 de la Plovdiv Bulgaria) cu doua medalii de aur, obtinute in probele feminine, de echipajele de patru vasle si dublu rame. Sambata, echipajul feminin de patru vasle, alcatuit din Emanuela-Ioana Ciotau, Alexandra Ungureanu, Cristina Druga si Patricia Cires, a obtinut prima medalie de aur, iar .

Canotaj: Romania, inca o medalie de aur la CM de Tineret (U23)

Echipajul de dublu vasle feminin BW2x) al Romaniei a cucerit medalia de aur la Campionatele Mondiale de Tineret U23), gazduite de Plovdiv Bulgaria).

Canotaj: Medalie de aur cucerita de Romania la dublu vasle feminin, la mondialele Under-23

Romania a cucerit medalia de aur in proba feminina de dublu rame, prin Andrada-Maria Morosanu si Iulia-Liliana Balauca, duminica, la Campionatele Mondiale de canotaj Under-23 de la Plovdiv Bulgaria), cu timpul de 06 min 48 sec 50100.

Aur pentru Romania! Echipajul feminin de patru vasle obtine victorie stralucitoare la Campionatele Mondiale Under-23

Echipajul feminin de patru vasle al Romaniei a obtinut medalia de aur la Campionatele Mondiale de canotaj Under-23 din Plovdiv Bulgaria). Emanuela-Ioana Ciotau, Alexandra Ungureanu, Cristina Druga si Patricia Cires au inregistrat timpul de 06 min 23 sec 29100, clasandu-se pe primul loc si devansand Cehia 06:26. 00) si Olanda 06:26.

Canotaj: Romania a castigat medalia de aur la patru vasle feminin, la Mondialele Under-23

Echipajul feminin de patru vasle al Romaniei, alcatuit din Emanuela-Ioana Ciotau, Alexandra Ungureanu, Cristina Druga si Patricia Cires, a castigat medaliile de aur, sambata, la Campionatele Mondiale de canotaj Under-23 de la Plovdiv Bulgaria).

Canotaj: Romania, medalie de aur la CM de Tineret (U23)

Echipajul de patru vasle feminin BW4x) al Romaniei a cucerit medalia de aur la Campionatele Mondiale de Tineret U23), gazduite de Plovdiv Bulgaria).

Mondialele Under-23 de la Plovdiv: Romania a castigat medalia de aur la patru vasle feminin

Canotaj: Argint pentru Romania in primele trei finale ale Cupei Mondiale de la Lucerna

Romania a cucerit argintul in primele trei finale A de la Cupa Mondiala III de canotaj de la Lucerna Elvetia). Alte sase echipaje vor lupta duminica pentru medalii.

actualitate, 21:47