01:05

Turneul carierei: Tamara Zidansek (85 WTA), in semifinale la Roland Garros

A invins-o in optimi pe Sorana Cirstea, iar marti a facut pasul spre semifinalele de la Roland Garros, dupa un meci de mare lupta contra ibericei Paula Badosa favorita 33). Tamara Zidansek reuseste la Paris turneul carierei. continuă pe Hotnews

VIDEO Roland Garros: Sorana Cirstea, eliminata in optimi (6-7, 1-6 vs Tamara Zidansek) Romanca a avut o minge de set

Aventura Soranei Cirstea la Roland Garros s-a oprit optimi, faza a competiei unde sportiva noastra a fost invinsa de Tamara Zidansek. Slovena a salvat o minge de set a romancei in primul set, s-a impus tiebreak si a defilat in setul secund: 7-64), 6-1, dupa o ora si 26 de minute de joc.

Schimbari in clasamentul WTA dupa Roland Garros. Ce se intampla cu Simona Halep

Turneul de Grand Slam de la Roland Garros poate schimba actuala situatie din topul WTA. Printre favoritele la castigarea turneului din acest an se afla Sofia Kenin. Ocupanta locului 5, Sofia Kenin are in acest moment 5. 865 de puncte. La finalul turneului clasamentul poate fi modificat, iar Simona Halep ar putea sa-si piarda locul, sau .

Explicatiile Soranei Cirstea dupa ce a fost eliminata in optimile de la Roland Garros

Eliminata de Tamara Zidansek, scor 4)6-7, 1-6, in optimile de la Roland Garros, Sorana Cirstea a declarat ca infrangerea a venit in urma jocului ei slab si ca momentul cheie al partidei a fost mingea de set ratata la scorul de 6-5 A-40) in primul set.

Roland Garros: Surpriza zilei - Serena Williams, eliminata de Elena Rybakina Roger Federer s-a retras

A opta zi de la Roland Garros a fost una plina de evenimente: Sorana Cirstea a fost eliminata de Tamara Zidansek, Serena Williams a parasit competitia dupa ce a pierdut in doua seturi cu Elena Rybakina, in timp ce Roger Federer a anuntat ca se retrage inaintea meciului din optimi.