01:05

Australian Open: Filip Jianu, calificat n sferturile probei de dublu a juniorilor

Tanarul tenisman roman Filip Jianu 17 ani) si spaniolul Nicolas Alvarez Varona s-au calificat, marti, la Melbourne, in sferturile de finala ale probei de dublu a juniorilor din cadrul turneului Australian Open, primul de Grand Slam al anului. continuă pe Hotnews

Australian Open: Filip Jianu s-a calificat n optimile de finala ale probei de juniori

Tenismenul Filip Jianu, cap de serie numarul 4, s-a calificat, luni, in turul al treilea al probei de juniori de la Australian Open. Romanul de 17 ani, locul 8 ITF, l-a intrecut pe britanicul Connor Thomson, 18 ani, locul 123 ITF, venit din calificari, cu scorul de 6-3, 6-2, dupa 64 de minute de joc.

Australian Open: Filip Jianu (17 ani), calificat n turul al doilea al probei de juniori

Tenismenul Filip Jianu, cap de serie numarul 4, s-a calificat, sambata, in turul al doilea al probei de juniori de la Australian Open. Romanul de 17 ani l-a intrecut pe italianul Matteo Arnaldi, cu scorul de 6-3, 6-4, dupa o ora si 13 minute de joc.

Australian Open: Programul de duminica al sportivilor romni - Bara si Niculescu vor evolua n optimile probei de dublu

Irina Bara si Monica Niculescu vor juca, duminica, in optimile probei de dublu feminin de la Australian Open. in programul zilei figureaza si Irina Begu, Horia Tecau si Mihaela Buzarnescu la dublu mixt si Nicholas David Ionel la juniori.

Australian Open: Irina Bara si Monica Niculescu, eliminate n optimile probei de dublu

Perechea romana Irina Maria Bara/Monica Niculescu a fost invinsa de cuplul Raquel Atawo SUA)/Katarina Srebotnik Slovenia/N. 9) cu 6-2, 3-6, 6-3, duminica, la Melbourne, in optimile de finala ale probei feminine de dublu din cadrul turneului de tenis Australian Open.

Australian Open: Irina Begu si Mihaela Buzarnescu au ratat calificarea n optimile probei de dublu

Perechea Irina Begu/Mihaela Buzarnescu favorita 10) a fost invinsa, sambata, cu scorul de 2-6, 6-3, 6-1, de echipa Alize Cornet/Petra Martic Franta/Croatia), ratand calificarea in optimile de finala ale Australian Open.

Australian Open: Irina Begu si Horia Tecau, eliminati n primul tur la dublu mixt; Mihaela Buzarnescu si Oliver Marach au abandonat

Irina Begu si Horia Tecau a fost eliminati, duminica, in primul tur al probei de dublu mixt de la Australian Open. Perechea romana a fost invinsa de echipa Nicole Melichar/Bruno Soares SUA/Brazilia), cap de serie numarul 2, scor 6-1, 6-3.

Rafael Nadal 2 ATP) a obtinut fara prea mari emotii calificarea in sferturile de la Australian Open, dupa inca o victorie in trei seturi. Tomas Berdych 57 ATP) a reusit sa ii puna probleme fostului lider mondial doar in setul al treilea, adjudecat la tie-break de iberic. A fost 6-0, 6-1, 7-6 4) pentru Rafael Nadal, care l-a invins pentru a 20-a oara in cariera pe jucatorul ceh.

VIDEO Australian Open: Rafael Nadal, nca o victorie fara set cedat - Ibericul s-a calificat n sferturi; Grigor Dimitrov, eliminat de Frances Tiafoe

Perechea Begu-Buzarnescu, ELIMINATA de la Australian Open din proba de dublu

Perechea formata Irina-Camelia Begu numarul 76 mondial) si Mihaela Buzarnescu numarul 25 mondial) a fost eliminata de la Australian Open, in runda a doua, din proba de dublu, dupa ce a pierdut meciul jucat cu.

VIDEO Australian Open: Danielle Collins face turneul carierei la Melbourne - Americanca s-a calificat n semifinale (2-6, 7-5, 6-1 cu Pavlyuchenkova)

Dupa ce a eliminat din competitie nume importante precum Angelique Kerber, Julia Goerges sau Caroline Garcia, Danielle Collins 35 WTA) a mai reusit o victorie impresionanta la Australian Open: 2-6, 7-5, 6-1 cu Anastasia Pavlyuchenkova 44 WTA). Americanca in varsta de 25 de ani s-a calificat in semifinalele competitiei de la Melbourne, acolo unde o va astepta pe invingatoarea dintre Petra Kvitova si Ashleigh Barty.