11:45

Cupa Davis: Canada, in finala pentru prima data in istorie (2-1 cu Rusia)

Canada s-a calificat in premiera in finala Cupei Davis, dupa ce a invins-o cu 2-1 la general pe Rusia. Cele doua echipe s-au aflat la egalitate dupa primele doua meciuri de simplu, gratie victoriilor obtinute de Andrey Rublev si Denis Shapovalov. Suspansul a fost la cote inalte in partida de dublu, acolo unde Pospisil si Shapovalov s-au impus cu 6-3, 3-6, 7-65). continuă pe Hotnews

Cupa Davis: Canada s-a calificat in sferturi; Victorii pentru Spania si Franta - Rezultate complete

Canada este prima calificata in sferturile de finala ale Cupei Davis, dupa ce a invins cu 2-1 formatia Statelor Unite, marti la Madrid, obtinand astfel cea de-a doua victorie in aceasta competitie rezervata echipelor nationale masculine de tenis.

Canada, prima semifinalista la Cupa Davis

Echipa Canadei a invins, joi seara, Australia si a devenit prima echipa calificata in semifinalele noului format al Cupei Davis, faza finala cu 18 echipe.

Liderii NATO vor discuta pentru prima data despre amenintarea reprezentata de China

Tema amenintarilor din partea Chinei in domeniul securitatii va fi discutata in premiera de liderii NATO, la apropiatul summit - a spus ambasadorul SUA pe langa alianta, relateaza The Telegraph.

Fitch: Clubul tarilor cu rating AAA, posibil sa creasca pentru prima oara intr-un deceniu

Agentia de evaluare financiara Fitch a anuntat ieri ca numarul tarilor care beneficiaza de ratingul de top AAA ar putea creste anul viitor, pentru prima data in aproape un deceniu, atat Austria, cat si Finlanda putand beneficia de o posibila revizuire in crestere a calificativelor, trans and 172;mite Reuters, confrom Agerpres.

Rafael Nadal, nemultumit de programul meciurilor din Cupa Davis

Rafael Nadal 1 ATP) a criticat programul din Cupa Davis, dupa ce meciul de dublu decisiv pentru intalnirea dintre Spania si Rusia a inceput la ora 00:45 ora locala). Liderul mondial a afirmat ca programul este dificil atat pentru jucatori, cat si pentru public. El a propus ca sesiunea de dimineata sa inceapa mai devreme, pentru a evita disputarea meciurilor la ore foarte tarzii.

Cupa Davis: Spania si Marea Britanie, ultimele echipe calificate in semifinale

Tabloul semifinalelor din Cupa Davis a fost completat de Spania si Marea Britanie. Cu un Rafael Nadal in zi de gratie, tara gazda a competitiei a invins-o in sferturi pe Argentina, scor 2-1, meciul de dublu fiind cel decisiv. Confruntarea Marea Britanie vs Germania s-a incheiat dupa primele doua partide de simplu, scor 2-0 in favoarea britanicilor.

Roberto Bautista Agut s-a retras din echipa de Cupa Davis a Spaniei

Jucatorul de tenis Roberto Bautista Agut s-a retras din echipa de Cupa Davis a Spaniei, unde era num.

Cupa Davis: Serbia lui Djokovic trimite echipa Frantei acasa

Franta a fost eliminata in faza grupelor la Cupa Davis, care se desfasoara la Madrid, dupa ce a pier.

Lupta finala pentru Cotroceni! Iohannis porneste ca favorit, dar calitatea democratiei a scazut

Astazi incepe votul pentru prima functie in stat, romanii din strainatate fiind asteptati sa isi ale.

Performanta istorica pentru Canada la Cupa Davis

Canada s-a calificat sambata in finala Cupei Davis, competitie care se desfasoara la Madrid, elimina.

actualitate, 11:45