01:05

Roland Garros: Primele meciuri din turul trei au loc vineri - Goffin vs Nadal, Wawrinka vs Dimitrov si Muguruza vs Svitolina, duelurile zilei

Ziua de vineri aduce primele confruntari din turul trei la Roland Garros. Printre cele mai interesante dueluri ale zilei se gasesc David Goffin 27) vs Rafael Nadal 2), Stan Wawrinka 24) vs Grigor Dimitrov sau Garbine Muguruza 19) vs Elina Svitolina 9). Tot vineri vor putea fi vazuti la treaba Roger Federer, Stefanos Tsitsipas, Karolina Pliskova sau Sloane Stephens. continuă pe Hotnews

Roland Garros: incep duelurile din turul doi - Nadal, Federer, Pliskova si Bertens vor evolua miercuri

Miercuri vor avea loc primele confruntari din turul al doilea de la Roland Garros, printre protagonisti aflandu-se nume importante precum Rafael Nadal, Roger Federer, Karolina Pliskova, Kiki Bertens, Stefanos Tsitsipas sau Elina Svitolina. Pe arena Philippe-Chatrier, ziua va fi deschisa de duelul dintre americanca Sloane Stephens, finalista editiei de anul trecut, si spaniola Sara Sorribes Tormo.

Roland Garros: Kiki Bertens, abandon in turul al doilea / Olandeza era condusa cu 3-1 in primul set

Kiki Bertens 4 WTA si una dintre favorite) a parasit Grand Slam-ul parizian inca din turul al doilea. in partida cu Viktoria Kuzmova 46 WTA), olandeza a fost obligata de o accidentare sa se retraga, in momentul in care era condusa cu 3-1 si 40-15 in primul set. Se actualizeaza.

Roland Garros: Naomi Osaka, in turul trei dupa o partida de aproape trei ore cu Victoria Azarenka - Japoneza, nevoita inca o data sa revina de la 0-1 la seturi

Naomi Osaka a avut parte de un meci maraton in turul doi de la Roland Garros, japoneza avand nevoie de aproape trei ore pentru a o invinge pe Victoria Azarenka 43 WTA), fost lider mondial. Meciul a fost unul extrem de spectaculos, cu multe rasturnari de situatie. La fel ca in primul tur, Osaka a fost nevoita sa revina de la 0-1 la seturi. S-a terminat 4-6, 7-5, 6-3 pentru numarul 1 WTA.

Roland Garros: Elina Svitolina, in turul trei fara sa joace - Urmeaza un duel cu Garbine Muguruza

Elina Svitolina 9 WTA), cap de serie numarul 9, s-a calificat in turul al treilea al turneului de la Roland Garros, beneficiind de forfaitul compatrioatei sale Katerina Kozlova 67 WTA). Svitolina va da in runda urmatoare peste spaniola Garbine Muguruza.

Roland Garros (f): Pliskova si Stephens s-au calificat in turul al treilea / Kiki Bertens a abandonat, Bianca Andreescu a declarat forfait (Rezultatele zilei)

Karolina Pliskova favorita nr. 2), Sloane Stephens 7), Elina Svitolina 9) si Anastasija Sevastova 12) se numara printre favoritele care s-au calificat, miercuri, in turul al treilea de la Roland Garros. Kiki Bertens, vazuta de multi drept pretendenta la titlu, a fost nevoita sa se retraga in timpul partidei cu Viktoria Kuzmova, iar Bianca Andreescu s-a retras inaintea duelului cu Sofia Kenin acuzand probleme la umarul drept.

Roland Garros: Bianca Andreescu, prima victorie pe tabloul principal la Grand Slam-ul de la Paris

Intrerupta la 1-1 la seturi din cauza intunericului, partida dintre cehoaica Marie Bouzkova 118 WTA, lucky loser) si Bianca Andreescu 23 WTA, cap de serie 22) s-a incheiat marti cu victoria jucatoarei canadiene de origine romana. Bianca s-a impus cu 5-7, 6-4, 6-4, obtinand astfel calificarea in turului doi de la Roland Garros, turneu la care se afla la prima participare pe tabloul principal.

Roland Garros: Alexander Zverev, in turul doi dupa un meci maraton de peste patru ore cu John Millman

Alexander Zverev 5 ATP) pare a fi blestemat sa dispute meciuri maraton la Roland Garros. Daca la editia de anul trecut incepea seria meciurilor de cinci seturi din turul doi, in acest an germanul a avut un debut extrem de dificil. Zverev s-a impus dupa patru ore si 10 minute in fata australianului Jonh Millman 56 ATP), scor 7-64), 6-3, 2-6, 6-75), 6-3.

Roland Garros: Simona Halep vs Ajla Tomljanovic 6-2, 3-6, 6-1 / Halep, calificata in turul doi - Debut cu set pierdut, la fel ca anul trecut

Simona Halep 3 WTA) a inceput cursa de aparare a trofeului de la Roland Garros cu o victorie in trei seturi, la fel cum se intampla si la editia de anul trecut nr. cu Alison Riske). Campioana en-titre a avut emotii cu Ajla Tomljanovic 47 WTA) doar in setul secund, dar si-a revenit la timp pentru a nu complica situatia in decisiv. A fost 6-2, 3-6, 6-1 pentru numarul 3 WTA, dupa un meci care a durat o ora si 37 de minute. Magda Linette, adversara Simonei Halep din turul al doilea.