01:05

Simona Halep, mesaje de apreciere din intreaga lume. Ce legende ale tenisului si colege din circuit i-au transmis felicitari

Simona Halep va deveni oficial numarul unu mondial incepand de luni, indiferent de ce va realiza duminica in finala de la Beijing. continuă pe Adevărul

Simona Halep e la un meci distanta de primul loc in lume. Surpriza mare consemnata in sferturi la Beijing

Simona Halep a ajuns din nou in postura in care depinde doar de o singura victorie pentru a deveni lider mondial WTA.

Avalansa de mesaje pentru Simona Halep: Sustinerea romanilor te poate motiva sa depasesti orice obstacol - Marian Dragulescu

Simona Halep a fost felicitata, sambata, pe retelele de socializare, de numerosi fosti si actuali sportivi pentru performanta de a ajunge pe locul 1 WTA, dintre acestia Nadia Comaneci notand ca succesul jucatoarei de tenis este binemeritat si gimnastul Marian Dragulescu mentionand ca orice obstacol poate fi depasit prin sustinerea romanilor.

Simona Halep - Number One. Sau despre munca, sacrificii si lupta

Inainte de toate, sincere felicitari draga Simona! Meriti pe deplin sa fii Number One, cum spun americanii. Dar acest articol nu este o scrisoare deschisa, ci reprezinta un melanj de sentimente, nazuinte si cugetari referitoare la cum a ajuns Simona Halep Numarul 1 in lume.

Simona Halep-Jelena Ostapenko LIVE TEXT. La acest scor, Halep e NUMARUL 1 MONDIAL

Simona Halep-Jelena Ostapenko LIVE TEXT Halep a castigat primul set cu 6-2. Jucatoarea romana de tenis Simona Halep a declarat ca a evoluat mai bine in meciul de vineri cu rusoaica Daria.

FOTOGALERIE Simona Halep, noua regina a tenisului - Cele mai frumoase imagini ale partidei Halep vs Ostapenko

Simona Halep a reusit sambata o performanta uriasa, devenind a 25-a jucatoare care urca pe prima treapta in clasamentul WTA, dupa ce a invins-o pe letona Jelena Ostapenko, scor 6-2, 6-4, in semifinalele turneului de la Beijing. Simona este prima jucatoare din Romania care ajunge pe aceasta pozitie in ierarhia din circuitul feminin si a cincea care ocupa locul 1 in acest an.

ISTORIE! E STIREA ANULUI! Ce a reusit Simona Halep in urma cu putin timp

Simona Halep e numarul 1 mondial. S-a calificat in finala la Beijing

Simona Halep e numarul 1 mondial. S-a calificat in finala la Beijing dupa o victorie in fata lui Ostapenko

Simona Halep va fi, incepand de luni, noul lider al clasamentului WTA, dupa ce a invins-o pe letona Jelena Ostapenko in semifinalele turneului Premier Mandatory de la Beijing, scor 6-2, 6-4. Simona si-a luat revansa in fata Jelenei pentru infrangerea din finala turneului de la Roland Garros, dupa un meci perfect, in care si-a tinut adversara sub presiune si nu i-a oferit sanse pentru a conta in joc. Primul set a fost controlat in totalitate de romanca, nu i-a permis letonei sa fie agresiva si a pus-o constant in dificultate. A doua parte a confruntarii a fost mai echilibrata, dar Halep a facut diferenta in momentele importante, asigurandu-si astfel un loc in finala competitiei asiatice si pozitia de lider in ierarhia mondiala.

VIDEO WTA Beijing: Simona Halep vs Jelena Ostapenko 6-2, 6-4/Calificare entuziasmanta in finala competitiei - Halep va fi noul numar 1 WTA