22:16

Statistica teribila pentru Simona Halep. Cum arata cifrele primului set pierdut cu 6-0 in finala cu Svitolina

La o zi dupa ce a invins-o pe Maria Sarapova, Simona Halep a cedat fara drept de apel in finala turneului de la Roma. A fost 6-0, 6-4 pentru Elina Svitolina. continuă pe Adevărul

FOTO Echipament special pentru Simona Halep la Roland Garros. Cum o imbraca Nike pe cea mai buna jucatoare a lumii

Simona Halep va forta din nou castigarea unui Grand Slam, trofeu care ii lipseste din palmares, la Paris, peste doua saptamani.

WTA: Simona Halep, lider pentru a 29-a saptamna; A urcat pe prima pozitie si n clasamentul pentru Turneul Campioanelor

Pentru Simona Halep nu a fost cu noroc nici la a doua incercare de a castiga turneul de la Roma a pierdut ultimele doua finale), insa punctele acumulate au ajutat-o sa urce pe prima pozitie in clasamentul pentru Turneul Campioanelor a devansat-o pe Caroline Wozniacki). De asemenea, Halep si-a trecut in CV saptamana cu numarul 29 in postura de lider mondial. Romania are sase jucatoare in TOP 100 WTA.

VIDEO Bucuria victoriei, nepretuita - Simona Halep si eliberarea demonilor interiori

A pierdut primul set 4-6), dar nu a renuntat. L-a castigat categoric pe al doilea 6-1), iar cand Maria Sharapova si-a fortat inca o data norocul cu o sedere prelungita la vestiare ne aducem aminte de finala de la Roland Garros din 2014) a raspuns prin agresivitate pe teren. Simona Halep este in finala la Roma, insa ceea ce conteaza cel mai mult este atitudinea aratata impotriva Mashei. Intra in material pentru a vedea cum arata bucuria in stare pura, cateva secunde care sintetizeaza perfect batalia dusa pret de doua ore si 24 de minute intre minte, corp si demonii interiori.

VIDEO WTA Roma: Simona Halep vs Elina Svitolina 0-6, 4-6/ Fara solutii - Halep, nvinsa n finala pentru a doua oara consecutiv

Simona Halep 1 WTA) a ratat pentru a doua oara consecutiv sansa de a-si trece in palmares trofeul de la Foro Italico, fiind invinsa inca o data de Elina Svitolina 4 WTA). Ucraineanca s-a impus categoric, scor 6-0, 6-4, dupa o partida in care a servit perfect, a fost extrem de inspirata si nu i-a lasat prea multe sanse liderului mondial. Halep, care a acuzat dureri la spate dupa primul set al finalei, s-a deplasat foarte greu in teren, a gresit mult si nu a reusit sa gaseasca solutii pentru jocul Elinei.

LIVE Text Simona Halep vs Maria Sharapova (dupa ora 18:45)

Simona Halep 1 WTA) se afla la un meci distanta de prima finala pe zgura din acest an, insa pentru a reusi aceasta performanta trebuie sa treaca de Maria Sharapova 40 WTA), jucatoare pe care a invins-o o singura data in cele opt intalniri directe. in semifinala de la Roma, Simona poate profita de avantajul prospetimii fizice: liderul mondial a disputat doar doua partide la Foro Italico doua ore si 12 minute), in timp ce rusoaica a stat pe teren aproape 10 ore. Partida poate fi urmarita in direct la Digi Sport 2 si LiveText pe HotNews. ro.

LIVE Text Simona Halep vs Maria Sharapova 3-2

LIVE Text Simona Halep vs Maria Sharapova 4-6, 5-1

LIVE Text Simona Halep vs Maria Sharapova 4-6, 6-1, 5-4

VIDEO WTA Roma: Luptatoarea din Simona Halep (4-6, 6-1, 6-4 cu Maria Sharapova) - Liderul mondial, n finala pentru al doilea an consecutiv

Simona Halep a reusit sa o invinga pe Maria Sharapova pentru prima data pe zgura si pentru a doua oara consecutiv, dupa o partida absolut superba in semifinalele turneului Premier 5 de la Roma. A fost 4-6, 6-1, 6-4 pentru Halep, care obtinut astfel calificarea in ultimul act al competitiei pentru al doilea an consecutiv. Cele doua jucatoare au oferit un meci extrem de spectaculos, cu multe rasturnari de situatie au fost nu mai putin de 19 break-uri), invingatoarea fiind stabilita dupa doua ore si 26 de minute de joc.

LIVE Text Simona Halep vs Caroline Garcia 6-2, 0-0

Desi s-au intalnit deja de patru ori pana acum, Simona Halep si Caroline Garcia nu s-au duelat niciodata pe zgura. Acest lucru se intampla in sferturile de la Roma Premier 5), iar pe langa calificarea in penultimul act pentru Simona o victorie inseamna ramanerea pe locul intai in clasamentul WTA pe perioada Roland Garros-ului ar putea fi favorita numarul unu la Paris). Halep si Garcia stiu cine le asteapta in semifinale: Maria Sharapova. Meciul este in direct pe Digisport 1 si LiveText pe HotNews. ro.

actualitate, 22:16