06:00

La 4-3 pentru Simona in decisiv, Wozniacki a cerut un time-out medical. A fost, pana la urma, momentul de la care a plecat renasterea danezei. Caroline a fost mai proaspata din punct de vedere fizic, a dus defensiva la rang de arta, iar decisivul l-a castigat cu 6-4 dupa o finala cu o presiune greu de suportat in multe momente, care a durat doua ore si 49 de minute: 7-62), 2-6, 6-4). Nu am reusit nici a treia oara, dar poate a patra oara va fi cu noroc - Simona Halep, la capatul unei finale in care a luptat eroic. Caroline Wozniacki a castigat Australian Open si va fi, incepand de luni, noul lider al ierarhiei WTA. Stiu ca e un moment foarte greu pentru tine, Simona, imi pare rau - Caroline Wozniacki. Se actualizeaza. continuă pe Hotnews

VIDEO Blestemul finalelor: Simona Halep, invinsa dramatic in ultimul act de la Australian Open de Caroline Wozniacki 6-7(2), 6-3, 4-6

La 4-3 pentru Simona in decisiv, Wozniacki a cerut un time-out medical. A fost, pana la urma, momentul de la care a plecat renasterea danezei. Caroline a fost mai proaspata din punct de vedere fizic, a dus defensiva la rang de arta, iar decisivul l-a castigat cu 6-4 dupa o finala cu o presiune greu de suportat in multe momente, care a durat doua ore si 49 de minute: 7-62), 3-6, 6-4). Nu am reusit nici a treia oara, dar poate a patra oara va fi cu noroc - Simona Halep, la capatul unei finale in care a luptat eroic. Caroline Wozniacki a castigat Australian Open si va fi, incepand de luni, noul lider al ierarhiei WTA. Stiu ca e un moment foarte greu pentru tine, Simona, imi pare rau - Caroline Wozniacki. Marturia inclestarii si a echilibrului: Simona a castigat 108 puncte, iar adversara 110.

Simona Halep, invinsa in finala turneului Australian Open

Set decisiv intre Simona Halep si Caroline Wozniacki in finala Australian Open. Daneza s-a impus in primul set la tie-break, 7-6 7-2), insa Simona a luptat din greu in setul secund si.

Reactii din lumea tenisului dupa finala epica de la Australian Open: Jos palaria, Simona Halep, ce turneu fantastic; Ambele jucatoare merita tot respectul din lume, insa e momentul Carolinei Wozniacki sa straluceasca

Finala dintre Simona Halep si Caroline Wozniacki a fost una memorabila, daneza triumfand pentru prima data intr-un turneu de Grand Slam, scor 7-62), 3-6, 6-4, dupa aproape trei ore de joc. Evolutia celor doua jucatoare in ultimul act de la Melbourne a starnit numeroase reactii din partea fostilor si actualilor jucatori de tenis: Martina Navratilova, Serena Williams, Johanna Konta, Andy Roddick sau Boris Becker au scris, printre altii, pe retelele de socializare.

Cat costa un bilet la finala dintre Simona Halep si Caroline Wozniacki si cate tichete mai sunt disponibile la Melbourne

Simona Halep va juca pentru prima data in cariera ei, in finala la Australian Open, si o va intalni in ultimul act al competitiei pe Caroline Wozniacki.

Simona Halep: A fost foarte greu, tremur. A fost ca un roller-coaster

Simona Halep, locul 1 WTA, care s-a calificat joi in premiera in finala Australian Open, a declarat ca meciul cu Angelique Kerber a fost extrem de greu si inca tremura, subliniind ca si-a propus ca in ultimul act sa fie mai curajoasa.

VIDEO Simona Halep, primele declaratii dupa finala pierduta dramatic la Australian Open

Simona Halep a declarat dupa finala pierduta dramatic, sambata, la turneul Australian Open ca va lup.

VIDEO Rezumatul meciului dramatic Simona Halep - Angelique Kerber: lovituri ucigatoare ale romancei

Simona Halep a castigat joi meciul dramatic contra lui Angelique Kerber din semifinalele Australian Open dupa o adevarat batalie a nervilor 6-3, 4-6, 9-7). Agresivitatea Simonei a fost totala, romanca dictand ritmul partidei cu 50 de lovituri direct castigatoare si tot atatea erori nefortate - multe venite la capatul unor atacuri dezlantuite.

Karolina Pliskova, dupa ce a fost invinsa de Simona Halep: Cred ca ea doar foloseste viteza mea, asta este problema. Incerc sa joc rapid, dar cred ca ii place asta

Sportiva ceha Karolina Pliskova a povesit cu umor cum a fost invinsa de Simona Halep, in sferturile de finala ale Australian Open. Halep nu trebuie sa imprime forta loviturilor ei, pentru ca o preia pe cea a mingilor adversarei, crede Pliskova. Si in final tot eu alerg, a adaugat ea.

Simona Halep a pierdut din nou sansa de a castiga primul turneu de Mare Slem din cariera. Romanca a fost invinsa sambata de daneza Caroline Wozniacki in finala de la Australian Open,.

Simona Halep a fost invinsa de Caroline Wozniacki in finala de la Australian Open: Romanca a pierdut din nou sansa de a castiga primul turneu de Mare Slem din cariera (VIDEO)

actualitate, 06:00