01:05

Roger Federer, o noua victorie in fata lui Rafael Nadal

Tenismanul elvetian Roger Federer, cap de serie 2, a castigat duminica turneul Masters 1. 000 ATP de la Shanghai China), dotat cu premii totale 5. 890 dolari, dupa ce l-a invins in finala pe. continuă pe Antena3

VIDEO Shanghai Masters: Bucuria fanilor - Roger Federer si Rafael Nadal se vor intalni in finala competitiei

Impatimitii tenisului si nu numai) vor avea parte de inca un episod de gala al 38-lea) din marea confruntare Roger Federer vs Rafael Nadal, cei doi titani urmand sa se dueleze in finala Masters-ului de la Shanghai. Elvetianul s-a calificat in ultimul act al turneului asiatic dupa o victorie muncita in fata lui Juan Martin del Potro, scor 3-6, 6-3, 6-3.

VIDEO Shanghai Masters: Sarbatoarea sportului - Roger Federer si Rafael Nadal se vor intalni in finala competitiei

LIVESCORE Roger Federer vs Rafael Nadal 2-1

Tenisul sarbatoreste, duminica, un nou episod de gala al FEDAL-ului, Roger Federer si Rafael Nadal intalnindu-se pentru a 38-a ora in cariera. Gazda evenimentului este Masters-ul de la Shanghai, competitie pe care Fedex a castigat-o o singura data in cariera, in timp ce Nadal a bifat doar o finala in 2009, la prima editie). Meciul care ii aduce fata in fata pe cei doi titani este in direct pe Digisport 2 si LIVESCORE pe HotNews. ro de la ora 11:30.

LIVESCORE Roger Federer vs Rafael Nadal 6-4, 5-3

VIDEO Roger Federer, rege la Shanghai (6-4, 6-3 cu Rafael Nadal) - Umanizarea lui Nadal

Cine nu are batrani sa-si cumpere. La 36 de ani, Roger Federer a reusit ceea ce nu a putut de-a lungul carierei: patru victorii consecutive in acelasi an impotriva cosmarului Rafael Nadal. Elvetianul si-a dominat adversarul intr-un mod categoric, ibericul alergand in gol toata finala in urma unui Mister Perfect pentru care cuvantul batranete nu exista in dictionar. Fedex a avut nevoie de o ora si 13 minute pentru a castiga in doua seturi: 6-4, 6-3. Prin titlul obtinut la Shanghai Masters-ul cu numarul 27 din intreaga cariera), Federer a intrerupt seria de 16 victorii consecutive cu care se putea lauda Nadal in circuitul ATP. Pe scurt, duminica am vizionat inca un episod din Umanizarea lui Nadal, serial regizat perfect de Roger Federer in 2017.

VIDEO Shanghai Masters: Rafael Nadal continua seria victoriilor (6-4, 6-7(4), 6-3 cu Grigor Dimitrov) - Ibericul s-a calificat in semifinale

Rafael Nadal 1 ATP) a obtinut a doua victorie in doua saptamani in fata bulgarului Grigor Dimitrov 9 ATP), scor 6-4, 6-74), 6-3, in sferturile de finala ale Masters-ului de la Shanghai. Dimitrov nu a gasit nici de aceasta data solutii pentru a-l invinge pe Nadal, care a ajuns la al 15-lea succes consecutiv in circuitul ATP. Rafa a avut nevoie de doua ore si 35 de minute pentru a bifa a treia victorie din tot atatea partide disputate in acest an in compania jucatorului din Bulgaria.

Shanghai Masters: Rafael Nadal, victorie usoara cu Fabio Fognini

Rafael Nadal 1 ATP) s-a calificat fara emotii in sferturile de finala ale Masters-ului de la Shanghai, dupa ce l-a invins in doua seturi pe italianul Fabio Fognini 28 ATP), scor 6-3, 6-1, dupa o ora si trei minute de joc.

Marin Cilic 5 ATP) s-a ridicat la nivelul adversarului, a luptat cu toate puterile si a reusit multe lovituri spectaculoase. Nu a fost insa suficient, Rafael Nadal fiind cel care a obtinut calificarea in finala turneului Masters de la Shanghai. Dupa un meci echilibrat de doua ore si 12 minute, Rafa s-a impus in doua seturi, scor 7-5, 7-63).

VIDEO Shanghai Masters: Rafael Nadal, in finala dupa un meci electrizant cu Marin Cilic