13:15

Wta Brisbane

Clasamentul WTA la zi. Romania a ramas cu trei jucatoare in Top 100

Kazaha Elena Ribakina, carea castigat turneul WTA 500 de la Brisbane, a urcat de pe locul patru pe trei in clasamentul mondial al jucatoarelor profesioniste de tenis. incepand de luni, Romania a ramas cu trei reprezentante in prima suta mondiala. Ribakina a facut rocada cu Coco Gauff, desi americancaa reusit sa isi apere titlul la .

Coborare abrupta pentru Irina Begu - Modificare pe podiumul clasamentului WTA

Elena Rybakina a urcat pe podiumul clasamentului mondial, proaspata campioana de la Brisbane aflandu-se in prezent pe locul 3. Romania are trei sportive in top 100 WTA, Sorana Cirstea mentinandu-se pe cel mai bun loc 26). Cea mai abrupta coborare a avut-o Irina Begu: a pierdut 32 de locuri.

VIDEO Aryna Sabalenka, gluma zilei dupa ce a fost surclasata de Elena Rybakina in finala WTA Brisbane

Aryna Sabalenka a fost invinsa categoric de Elena Rybakina in finala turneului WTA 500 de la Brisbane, dar campioana en-titre de la Australian Open pare ca nu a fost foarte afectata si a oferit un moment amuzant la ceremonia de premiere.

VIDEO Campioana de la Australian Open, infrangere umilitoare in finala WTA Brisbane

Elena Rybakina a castigat al saselea titlu al carierei, dupa ce a invins-o categoric pe rivala Aryna Sabalenka, duminica, in finala turneului WTA 500 de la Brisbane.

VIDEO Reeditare de finala de Grand Slam in ultimul act de la WTA Brisbane

Aryna Sabalenka si Elena Rybakina, jucatoare care au oferit una dintre rivalitatile sezonului 2023 in circuitul WTA, se vor duela in finala turneului de la Brisbane.

WTA Brisbane: Principala favorita, calificare la pas - Tabloul semifinalelor

Aryna Sabalenka si-a respectat statutul de mare favorita si a castigat fara mari batai de cap meciul cu Daria Kasatkina favorita cinci). Sportiva din Belarus s-a impus in doua seturi, scor 6-1, 6-4, si a obtinut astfel calificarea in semifinalele WTA Brisbane.

VIDEO Scandal facut de o campioana de Grand Slam: Nu vei mai arbitra vreodata meciurile mele

Ziua si scandalul pentru Jelena Ostapenko la WTA Brisbane. De aceasta data, victima i-a cazut campioanei de Grand Slam arbitra Julie Kjendlie.

VIDEO Victoria Azarenka, semifinalista la WTA Brisbane - Victorie cu o campioana de Grand Slam

Victoria Azarenka locul 23 WTA) a facut vineri pasul in semifinalele turneului WTA de la Brisbane, fosta lidera mondiala trecand dupa un meci electrizant de Jelena Ostapenko.

WTA Brisbane: Victorie spectaculoasa pentru principala favorita - Meciuri tari in sferturi

Aryna Sabalenka a avut probleme cu Lin Zhu doar in primul game al partidei, unul cedat pe propriul serviciu. De la acel moment, sportiva din Belarus a dictat ritmul si a etalat un adevarat recital ofensiv 6-1, 6-0 dupa 70 de minute).

VIDEO Criza de nervi a unei campioane de Grand Slam la WTA Brisbane

Jelena Ostapenko a facut pasul in sferturile WTA Brisbane, dar meciul impotriva Karolinei Pliskova a facut-o sa treaca prin mai multe stari emotionale victoria a venit in trei seturi, scor 6-2, 4-6, 6-3).

Jelena Ostapenko, in sferturi la WTA Brisbane - Victorie cu o fosta lidera mondiala

Jelena Ostapenko, cap de serie numarul trei, s-a calificat joi in sferturile WTA Brisbane, dupa ce a trecut de Karolina Pliskova, fosta lidera mondiala.

WTA Brisbane: Patru favorite eliminate in turul al doilea

Aryna Sabalenka 1) si Elena Rybakina 2) nu au avut emotii in meciurile pe care le-au disputat miercuri la WTA Brisbane. Au existat insa si favorite care au parasit competitia in turul al doilea, printre ele si Sorana Cirstea.

Sorana Cirstea pierde primul meci din 2024

Jucatoarea Sorana Cirstea a fost eliminata, miercuri, in turul secund al turneului WTA de la Brisbane, competitie de 1. 7 milioane de dolari.

Sorana Cirstea a fost eliminata in turul doi de la Brisbane A pierdut in fata unei tinere de 19 ani

Sorana Cirstea, locul 26 in clasamentul WTA, a fost eliminata in turul doi al turneului WTA 500 de la Brisbane. in cadrul concursului erau premii in valoare de 1. 763 de dolari. Sorana Cirstea a pierdut in fata Lindei Noskova, in varsta de 19 ani Sportiva noastra a pierdut in fata cehoaicei Linda Noskova, loc 40 WTA, in varsta de 19 ani, scor 4-6, 6-4, 4-6. Sorana Cirstea a avut parte de un meci care a durat doua ore si 22 de minute.

VIDEO WTA Brisbane: Campioana en-titre, debut fulminant - Victorie in mai putin de o ora

Aryna Sabalenka a facut pasul in noul sezon competitional cu o victorie impresionanta: a invins-o pe Lucia Bronzetti cu 6-3, 6-0, in doar 59 de minute de joc. Meciul a facut parte din turul al doilea de la WTA Brisbane, competitie unde Aryna este campioana en-titre.

WTA Brisbane: Sorana Cirstea, invinsa in turul doi de una dintre sperantele Cehiei

Sorana Cirstea s-a oprit in turul doi la turneul WTA 500 de la Brisbane, sportiva noastra fiind invinsa de cehoaica Linda Noskova.

VIDEO Multipla campioana de Grand Slam, prima infrangere de la revenirea pe teren

Naomi Osaka a suferit prima infrangere de la revenirea pe teren a devenit mama intre timp), nipona cedand meciul cu Karolina Pliskova din turul al doilea de la WTA Brisbane) dupa ce a condus cu 1-0 la seturi.

Naomi Osaka a revenit in circuitul WTA cu o victorie

Dupa o absenta de mai bine de un an, japoneza Naomi Osaka a revenit in circuit cu o victorie obtinuta in fata germancei Tamara Korpatsch, cu 6-3, 7-6 119), in prima runda a turneului WTA 500 de la Brisbane. in varsta de 26 de ani, Naomi Osaka s-a impus dupa o ora si 47 de .

VIDEO WTA Brisbane: Fosta lidera mondiala, victorie dupa o absenta indelungata

Naomi Osaka jucase ultimul meci in septembrie 2022, iar apoi a devenit mama in iulie 2023, dar sportiva din Japonia a revenit acum in circuitul WTA si a debutat cu o victorie la turneul de la Brisbane.

Ana Bogdan, eliminata in primul tur la Brisbane

Ana Bogdan a fost eliminata in prima runda a turneului WTA 500 de la Brisbane, dupa ce a pierdut in trei seturi, cu 4-6, 6-3, 6-3, in fata ucrainencei Marta Kostiuk. in varsta de 21 ani, Kostiuk s-a impus circa doua ore de joc. Ucraineanca de pe locul 39 WTA a reusit 9 asi si .

actualitate, 13:15