01:05

Calificat Campionatului

CM Snooker: Primul jucator calificat in sferturile de la Crucible

David Gilbert este primul jucator care a obtinut calificarea in sferturile Campionatului Mondial de Snooker de la Crucible, editia din 2024.

Volei: CSO Voluntari s-a calificat in finala Diviziei A

Echipa de volei feminin CSO Voluntari a invins joi, pe teren propriu, formatia CSM Targoviste, scor 3-1, in a doua partida din trei programate in semifinalele Diviziei A. CSO Voluntari va juca in premiera finala campionatului.

Mesajul lui Volodimir Zelenski dupa ce Ucraina s-a calificat in grupa Romaniei de la EURO 2024

Presedintele ucrainean Volodimir Zelenski le-a multumit jucatorilor echipei nationale, care au obtinut calificarea la turneul final al Campionatului European din Germania 14 iunie - 14 iulie 2024).

Handbal: Romania s-a calificat la CE 2024

Nationala de handbal feminin a Romaniei a invins duminica, la Koprivnica, reprezentativa Croatiei, scor 25-23 11-11), in cea de-a patra partida din grupa 1 preliminara a Campionatului European din 2024. Tricolorele si-au asigurat calificarea directa la turneul final.

CM Tenis de masa: Echipa feminina a Romaniei s-a calificat la Jocurile Olimpice de la Paris

Echipa feminina de tenis de masa a Romaniei si-a asigurat prezenta la Jocurile Olimpice de la Paris, dupa ce a invins Egipt campioana Africii) cu 3-0 si s-a calificat in sferturile Campionatului Mondial de la Busan Coreea de Sud).

Echipa masculina a Romaniei s-a oprit in optimi la Campionatul Mondial

Tricolorii au invins Anglia in saisprezecimi, cu 3-0, iar in optimile de finala au intalnitprincipala favorita a Campionatului Mondial de la Busan, Coreea de Sud.

CM Tenis de masa (m): Romania, victorie clara cu Anglia - Calificarea la JO 2024, misiune imposibila

Echipa masculina a Romaniei s-a calificat in optimile Campionatului Mondial de tenis de masa pe echipe de la Busan Coreea de Sud), dupa ce a invins reprezentativa Angliei, scor 3-0.

Tenis de masa: Echipa masculina a Romaniei s-a calificat in 16-imile Campionatului Mondial

Echipa masculina a Romaniei a invins, marti dimineata, selectionata Iranului, scor 3-1, si a incheiat grupa 9 pe pozitia secunda, obtinand calificarea in 16-imile Campionatului Mondial de tenis de masa pentru echipe de la Busan Coreea de Sud).

Romania, calificata in optimile de finala ale Campionatului Mondial de tenis de masa

Selectionata feminina a Romaniei s-a calificat direct in optimile de finala ale Campionatelor Mondiale de tenis de masa pe echipe de la Busan Coreea de Sud), dupa ce a invins Serbia cu 3-1 in ultimul meci din Grupa a 7-a. Romania a castigat grupa cu victorii pe linie, 3-0 cu Suedia, 3-0 cu Canada, 3-1 .

Polo: Romania, infrangere cu Muntenegru in baraj

Nationala de polo a Romaniei a fost invinsa, duminica, de reprezentativa Muntenegru, scor 12-9, in meciul de baraj pentru sferturile de finala ale Campionatului Mondial de la Doha. Muntenegru s-a calificat la Jocurile Olimpice.

CE Handbal masculin: Trei echipe s-au calificat deja in semifinale Rezultatele zilei

Dupa Danemarca si Suedia, Franta a reusit calificarea in semifinalele Campionatului European de handbal masculin, dupa victoria de luni in fata Austriei, scor 33-28.

Polo, CE masculin: Romania s-a calificat in sferturile de finala

Nationala masculina de polo a Romaniei a invins joi, la Dubrovnik, reprezentativa Georgiei, scor 18-11, in faza play-off a Campionatului European si s-a calificat in sferturile de finala.

Romania, in sferturile Campionatului European de polo masculin! Tricolorii si-au asigurat biletele pentru Mondial

Nationala Romaniei de polo masculin s-a calificat in sferturile de finala ale Campionatului European din Croatia, dupa ce a invins in play-off, joi seara, reprezentativa similara a Georgiei cu scorul de 18-11. Tricolorii au bifat a cincea victorie consecutiva la European, una fara drept de apel, prin golurile marcate de Vlad Georgescu 5), Silvian Colodrovschi .

CM al Cluburilor: Cunoastem prima finalista

Fluminense, castigatoarea Copei Libertadores, s-a calificat in finala Campionatului Mondial al Cluburilor, dupa ce a invins-o pe Al Ahly cu scorul de 2-0.

Norvegia, prima finalista la Campionatul Mondial. Au fost prelungiri la meciul cu Danemarca decis in ultima secunda

Echipa Norvegiei s-a calificat, vineri seara, in finala Campionatului Mondial, dupa o victorie la un singur gol diferenta in fata Danemarcei.

Jucatoare din Liga Romaniei, revoltata dupa eliminarea de la CM handbal feminin

Danemarca s-a calificat in semifinalele Campionatului Mondial de handbal feminin dupa ce a invins Muntenegru, scor 26-24, iar Matea Pletikosic s-a plans de arbitraj la finalul partidei.

CM handbal feminin: Fosta adversara a Romaniei s-a calificat in semifinale Cum arata duelurile

Gazda a turneului si una dintre principalele favorite, Danemarca a reusit calificarea in semifinalele Campionatului Mondial de handbal feminin, dupa victoria in fata echipei nationale din Muntenegru.

CM handbal feminin: Suedia s-a calificat in semifinale Victorie in fata Germaniei

Cea de-a treia semifinalista a Campionatului Mondial de handbal feminin s-a decis miercuri dupa duelul dintre Suedia si Germania, incheiat cu scorul de 27-20 16-6).

CM handbal feminin: Principala favorita, calificare in semifinale dupa o repriza perfecta

Campioana en-titre si principala favorita in acest an, Norvegia s-a calificat in semifinalele Campionatului Mondial de handbal feminin, dupa victoria din sferturi impotriva Olandei, scor 30-23 12-11).

CE inot in bazin scurt: David Popovici si Patrick Dinu, in semifinale la 100 m liber

David Popovici si Patrick-Sebastian Dinu s-au calificat sambata in semifinalele probei de 100 m liber din cadrul Campionatului European de inot in bazin scurt, competitie care are loc la Otopeni.