17:30

Romania s-a clasat pe locul 4 la Jocurile Francofoniei de la Nisa, intr-un top al tarilor participante

Concursurile sportive ale Jocurilor Francofoniei de la Nisa s-au incheiat sambata, in clasamentul general pe medalii Romania situandu-se pe locul 4, din 55 de tari participante, cu 23 de medalii, 9 de aur, 10 de argint si 4 de bronz, trofeele fiind obtinute de o delegatie de numai 40 de sportivi. continuă pe Adevărul

Romania a castigat doua medalii la Jocurile Francofoniei.

Atleta Ancuta Bobocel a castigat medalia de aur la 3. 000 metri obstacole, iar Bianca Razor a obtinut bronzul la 400 metri, joi, la Jocurile Francofoniei de la Nisa, transmite Mediafax. Ancuta Bobocel a terminat proba de 3000 m obstacole cu timpul de 9:46,82. In finala de la 400 m, Bianca Razor a reusit sa se urce pe cea de-a treia treapta a podiumului de premiere 52,69), in timp ce Adelina Pastor s-a clasat pe locul sase 56,80). Primele doua pozitii au fost adjudecate de catre .

Doua medalii pentru Romania la tenis de masa, la Jocurile Francofoniei

Cristina-Alina Hirici a castigat medalia de aur in competitia feminina, iar Hunor-Janos Szocs argintul la masculin, la tenis de masa, la Jocurile Francofoniei de la Nisa, transmite Mediafax. Cristina-Alina.

Trei medalii de aur si doua de argint pentru Romania, la Jocurile Francofoniei

Sportivii romani au castigat, sambata, trei medalii de aur, prin Anca Heltne, Mirela Lavric si stafeta feminina de 4x400 metri, si doua de argint, prin Mihai Donisan si Cristina Toma, la Jocurile Francofoniei.

Doua medalii pentru Romania la atletism, la Jocurile Francofoniei

Atleta Ancuta Bobocel a castigat medalia de aur la 3. 000 metri obstacole, iar Bianca Razor a obtinut bronzul la 400 metri, joi, la Jocurile Francofoniei de la Nisa, transmite Mediafax. Ancuta Bobocel a terminat pr.

Trei medalii pentru Romania la atletism, la Jocurile Francofoniei

Sportivul Sergiu Ursu a obtinut medalia de aur, Andreea Ograzeanu argintul, iar Adrian Vasile a castigat medalia de bronz, miercuri, la Jocurile Francofoniei de la Nisa, transmite Mediafax. Sergiu Ursu a ocupat.

Bianca Perie a castigat medalia de argint la aruncarea ciocanului, la Jocurile Francofoniei

Atleta Bianca Perie a obtinut medalia de argint la aruncarea ciocanului, cu 70,41 m, vineri, la Jocurile Francofoniei de la Nisa. Bianca Perie a fost devansata de vicecampioana mondiala, poloneza Anita Wlodarczyk.

Romania a mai luat doua medalii la Jocurile Francofoniei de la Nisa

Dupa trei zile de intreceri, Romania si-a trecut in palmares cinci medalii de aur la Jocuriel francofoniei care se desfasoara la Nisa.

actualitate, 17:30