13:15

VIDEO Australian Open: Aryna Sabalenka, in optimi dupa ce a invins in trei seturi o fosta finalista de Roland Garros

Aryna Sabalenka, 2 WTA si a doua favorita, s-a calificat, sambata, in optimile Australian Open dupa ce a trecut in trei seturi de Marketa Vondrousova 41 WTA), finalista Roland Garros 2019 si medaliata cu argint la JO de la Tokyo. continuă pe Hotnews

Simona Halep, victorie fulgeratoare in turul 3 de la Australian Open. Mesajul transmis imediat dupa meci (VIDEO)

Simona Halep s-a calificat sambata dimineata in optimile de finala ale turneului Australian Open, dupa o victorie fulgeratoare impotriva jucatoarei Danka Kovinic. Meciul a durat doar 64 de minute si s-a terminat cu 6-2, 6-1.

Simona Halep, victorie fulgeratoare in turul 3 la Australian Open. Mesajul transmis imediat dupa meci

VIDEO Australian Open: Simona Halep, calificare pe repede inainte in optimi

Simona Halep a facut pasul in optimile de la Australian Open 2022 dupa un meci dominat cu autoritate impotriva jucatoarei Danka Kovinic 98 WTA), cea care a trimis-o acasa pe Emma Raducanu. Dupa 65 de minute, Halep s-a impus in doua seturi, scor 6-2, 6-1, iar pentru un loc in sferturi se va duela cu Alize Cornet. Australian Open: Adversara Simonei Halep din optimi - Jucatoarea noastra este condusa in meciurile directe .

VIDEO Australian Open: Naomi Osaka, campioana en-titre, eliminata surprinzator de noua eleva a lui Darren Cahill

Amanda Anisimova sportiva care a inceput din acest an o colaborare cu Darren Cahill) a reusit sa produca din nou surpriza zilei la Australian Open, americanca de pe locul 60 WTA invingand-o in super-tiebreakul setului decisiv pe Naomi Osaka, ultima campioana a competitiei de la Melbourne, dupa ce a salvat doua mingi de meci.

VIDEO Australian Open: Rafael Nadal s-a calificat in optimi - Primul set cedat de iberic la Melbourne (Rezultatele zilei)

Rafael Nadal a cedat un set in drumul spre calificarea in optimile Australian Open. Primul care i-a dat ceva batai de cap ibericului la Melbourne a fost rusul Karen Khachanov 30 ATP).

VIDEO Australian Open: Sorana Cirstea, victorie importanta contra unei favorite - Duel de gala in optimile de la Melbourne

Sorana Cirstea este in optimile de la Australian Open, sportiva noastra 38 WTA) trecand de Anastasia Pavlyuchenkova, a zecea favorita de la Melbourne. Sorana a avut castig de cauza in trei seturi 6-3, 2-6, 6-2), iar acum asteapta duelul de gala cu Iga Swiatek fosta campioana la Roland Garros in 2020). Ce spune Sorana Cirstea dupa calificarea superba din optimile de la Australian Open.

VIDEO Australian Open: Simona Halep, la pas in turul trei (6-2, 6-0) - Disciplinata tactic

Timp de 66 de minute atat cat a durat partida) Simona Halep a interpretat partitura corecta din punct de vedere tactic: nu i-a deschis unghiurile unei adversare de mana stanga, a presat-o in special pe backhand lovitura mai slaba), a fost agresiva la retur si a profitat din plin de faptul ca Beatriz Haddad Maia 1. 85 metri) nu dispune de o deplasare fantastica pe lateral. Dupa un meci castigat clar 6-2, 6-0), Halep a facut pasul in turul al treilea de la Australian Open, acolo unde va da peste Danka Kovinic 98 WTA).

VIDEO Australian Open 2022: Lovitura turneului - A castigat punctul desi se afla de partea gresita a fileului

Pablo Carreno Busta s-a calificat in turul al treilea de la Australian Open dupa un meci maraton cu Tallon Griekspoor cinci seturi, 4 ore si 10 minute de joc). Ibericul a reusit o lovitura cum rar se poate vedea in tenis: a castigat punctul desi se afla de partea gresita a fileului.

VIDEO Australian Open: Gabriela Ruse, invinsa de Veronika Kudermetova in turul doi

Gabriela Ruse 72 WTA) a pierdut, miercuri, in fata jucatoarei Veronika Kudermetova 32 WTA), in al doilea tur al Australian Open. Rusoaica s-a impus dupa un meci de o ora si 24 de minute.

Naomi Osaka, dupa eliminarea de la Australian Open: Nu sunt Dumnezeu, nu pot castiga fiecare meci

Jucatoarea japoneza de tenis Naomi Osaka a declarat ca se simte mandra de evolutia ei la Australian Open, chiar daca a fost eliminata in turul trei de Amanda Anisimova.

actualitate, 13:15