01:05

Hazewinkel Belgia

Premierul i-a felicitat pe canotorii romani care au participat la Campionatele Europene U23 de la Hazewinkel

Premierul Nicolae Ciuca i-a felicitat pe canotorii romani care au cucerit noua medalii ieri, la Campionatele Europene de canotaj Under-23 de la Hazewinkel, Belgia.

Cinci medalii de aur si 4 de argint pentru Romania la Europenele de Canotaj U23

Performanta importanta pentru Romania la Campionatul European de Canotaj Under23. Romania a obtinut 5 medalii de aur si 4 de argint la competitia din Hazewinkel, Belgia. Performanta fabuloasa pentru sportivii romani Romania a participat la Campionatul European Under23 de la Hazewinkel cu 12 echipaje compuse din 38 de sportivi.

Canotaj: Romania a cucerit 5 medalii de aur si 4 de argint la Europenele Under-23

Romania a cucerit 9 medalii, 5 de aur si 4 de argint, duminica, la Campionatele Europene de canotaj Under-23 de la Hazewinkel Belgia), in 11 finale.

CE Canotaj U23: Romania a cucerit 5 medalii de aur si 4 de argint

Delegatia Romaniei a cucerit 9 medalii 5 de aur si 4 de argint), duminica, la Campionatele Europene de canotaj Under-23 de la Hazewinkel Belgia). Tricolorii au luat startul in 11 finale.

Romania a obtinut 5 medalii de aur si 4 de argint la Campionatul European de Canotaj Under23, desfasurat in Hazewinkel, Belgia.

Canotaj: Romania va avea in finalele pentru medalii 11 din cele 12 barci la Europenele Under-23

Romania a reusit sa califice in finalele pentru medalii 11 din cele 12 ambarcatiuni cu care s-a aliniat la Campionatele Europene de canotaj Under-23 de la Hazewinkel Belgia).

Pe podium la Campionatele Europene din Belgia. Aur si argint pentru canotorii din Calarasi

Sportivii romani au cucerit nu mai putin de sase medalii de aur, una de argint si una de bronz, duminica, in finalele Campionatelor Europene de canotaj pentru juniori de la Hazewinkel Belgia). Printre medaliati se regasesc si doi sportivi legitimati la CSM Calarasi: Georgiana Vasile si Alexandru Chioseaua. Ambii canotori sunt antrenati la Calarasi de Daniel Banateanu si Eugen Suciu.

Canotori de aur

Echipajele de canotaj din Romanie au castigat, ieri, 8 medalii dintre care 6 de aur si cate una de argint si bronz la Campionatele Europene de canotaj rezervate juniorilor desfasurate la la Hazewinkel Belgia). Obiectivul romanilor a fost castigarea a trei medalii si doua clasari pe locurile 4-6. Romani a terminat pe primul loc in clasamentul de medalii, cu 8, fiind urmata de Italia- 7 si Franta- 3.