19:00

Leylah Fernandez

Campioana en-titre, eliminata in turul al doilea la WTA Charleston

Surprizele continua la turneul WTA 500 de la Charleston. Dupa Caroline Wozniacki a venit randul lui Ons Jabeur si Leylah Fernandez sa fie eliminate in turul al doilea al competitiei din SUA.

Finalista de la Australian Open, eliminata in optimi la WTA Doha

Qinwen Zheng a parasit surprinzator turneul WTA 1000 de la Doha, finalista din acest an de la Australian Open cedand in fata canadienei Leylah Fernandez, scor 7-5, 6-3.

Canada, calificata in semifinalele Billie Jean King Cup

Echipa de tenis feminin a Canadei s-a calificat in semifinalele Billie Jean King Cup, dupa ce a trecut de Polonia cu scorul de 3-0, la Sevilla. Marina Stakusic 319 WTA) a invins-o in trei seturi pe Magdalena Frech 79 WTA), cu 4-6, 7-5, 6-3, Leylah Fernandez 35 WTA) a dispus de Magda Linette 23 WTA) .

WTA Hong Kong: Campioana, jucatoare din afara TOP 50 mondial

Leylah Fernandez este noua campioana a turneului WTA de la Hong Kong, sportiva din Canada trecand in finala, dupa un meci de mare lupta, de Katerina Siniakova.

Wimbledon: Leylah Fernandez vs Caroline Garcia - Avantaj pentru frantuzoaica

Leylah Fernandez - Caroline Garcia, meci contand pentru turul al doilea al turneului de Grand Slam de la Wimbledon, este programat, joi, 6 iulie, de la ora 13:00, la All England Lawn Tennis and Croquet Club competitia este transmisa de Eurosport 1, Eurosport 2 si Eurosport App).

Roland Garros: Semifinalista de la Australian Open, invinsa in runda inaugurala

Leylah Fernandez a reusit sa o elimine pe Magda Linette din drumul spre turul secund al turneului de la Roland Garros. Jucatoarea din Canada s-a impus in 3 seturi, scor 6-3, 1-6, 6-3.

Finalista de Grand Slam, eliminata in sferturile de finala la WTA Rabat

Leylah Fernandez 51 WTA) a parasit turneul WTA de la Rabat Maroc), dupa ce a fost invinsa in sferturile de finala de americanca Peyton Stearns 69 WTA), scor 6-3, 2-6, 6-2.

WTA Madrid: Finalista de Grand Slam, invinsa in primul tur de o jucatoare de 15 ani

Leylah Fernandez, finalista la US Open in 2021, a fost invinsa de rusoaica Mirra Andreeva 15 ani) in primul tur al competitiei WTA 1000 de la Madrid.

WTA Miami: Finalista de Grand Slam, surclasata in turul al doilea

Leylah Fernandez nu a mai gasit in acest an jocul consistent care o ducea in finala US Open 2021 pierduta in fata Emmei Raducanu), iar canadianca a fost eliminata prematur si de la Miami Open WTA 1000).

Caderea unei mari sperante din WTA

In 2021, finala de la US Open era una pe care n-ar fi pariat nimeni: Emma Raducanu vs Leylah Fernandez. De la acel moment spectaculos de la Flushing Meadows, niciuna dintre jucatoare nu s-a mai apropiat macar de acel nivel aratat pe hardul de la New York.

WTA Dubai: Lidera mondiala a facut instructie cu o finalista de Grand Slam

Iga Swiatek nu i-a dat nicio sansa canadienei Leylah Fernandez si s-a calificat in optimile turneului de la Dubai dupa o victorie categorica.

Finalista de Grand Slam, eliminata in calificarile WTA Qatar

Leylah Fernandez locul 39 WTA si finalista la US Open 2021) a fost eliminata in ultimul tur al calificarilor turneului de categorie WTA 500 din Qatar.

WTA Abu Dhabi: Finalista de Grand Slam, eliminata in primul tur

Leylah Fernandez, finalista la US Open 2021, nu a mai reusit sa impresioneze in ultima perioada, iar marti a fost eliminata in runda inaugurala a turneului WTA 500 de la Abu Dhabi.

VIDEO WTA Auckland: Fosta finalista la US Open, invinsa surprinzator de locul 95 mondial

Favorita numarul 3 a turneului de la Auckland, Leylah Fernandez, a fost invinsa in sferturile de finala ale competitiei de Ysaline Bonaventure, dupa doua seturi.

US Open 2022: Finalista de anul trecut si o castigatoare de Grand Slam, eliminate in turul al doilea (Rezultatele zilei)

Surprizele nu au lipsit nici in a treia zi de concurs de la US Open, mai multe favorite parasind turneul de la Flushing Meadows inca din turul al doilea. Dupa ce Emma Raducanu campioana en-titre) a fost eliminata in runda inaugurala, nici Leylah Fernandez cealalta finalista de anul trecut) nu a ajuns prea departe pe tabloul din acest an al Grand Slamului de la New York.

Roland Garros: Martina Trevisan, locul 59 WTA, in semifinale la Paris

Martina Trevisan ocupanta locului 59 WTA) a reusit sa se califice marti in semifinalele de la Roland Garros. Sportiva din Italia a trecut in trei seturi, scor 6-2, 6-73), 6-3, de Leylah Fernandez, finalista la ultima editie de la US Open si favorita 17 la Grand Slamul de la Paris.

Emma Raducanu, inca o eliminare prematura: N-a fost ziua favoritelor la WTA Miami

Cap de serie numarul 11, Emma Raducanu a parasit turneul de la Miami WTA 1000) de la primul meci disputat. Sportiva care reprezinta Marea Britanie a condus cu 5-3 in setul decisiv, dar nu a fructificat ocazia avuta si a fost invinsa in turul doi de Katerina Siniakova, locul 53 WTA.

VIDEO Finalista de la US Open, eliminata surprinzator in turul intai de la Australian Open

Leylah Fernandez cap de serie numarul 23 la Melbourne) a fost eliminata de la Australian Open inca din runda inaugurala. Finalista la ultima editie de la US Open acolo unde a impresionat), sportiva din Canada a fost depasita de ocupanta locului 133 mondial.

Dupa Simona Halep, o alta absenta de marca de la WTA Sydney

Locul 9 in ierarhia mondiala si favorita 6 a intrecerii, Iga Swiatek a anuntat ca nu va mai lua parte la turneul WTA 500 de la Sydney de saptamana viitoare.

Billie Jean King Cup: Canada, probleme inaintea turneului final - Leylah Fernandez si Bianca Andreescu nu vor face parte din echipa

Leylah Fernandez, finalista la US Open, nu va face parte din echipa Canadei la turneul final al Billie Jean King Cup, care se va desfasura la Praga, in perioada 1-6 noiembrie.

actualitate, 19:00