05:00

Qinwen Zheng

WTA Madrid: Favorita numarul opt, nevoita sa se retraga in turul doi dupa ce a pierdut primul set

Qinwen Zheng a fost eliminata in turul doi al turneului WTA de la Madrid, dupa ce s-a retras in setul al doilea al disputei cu Yulia Putintseva, la 2-0. Primul set l-a pierdut cu 7-5.

VIDEO WTA Stuttgart: Campioana de la US Open, eliminata dupa ce salvase sapte mingi de meci

Marta Kostyuk este una dintre cele mai in forma jucatoare din circuit si a demonstrat acest lucru si la turneul WTA 500 de la Stuttgart. Dupa ce le-a eliminat pe Laura Siegemund campioana din 2017) si Qinwen Zheng favorita 5), sportiva din Ucraina a trecut si de Coco Gauff castigatoarea US Open 2023) si s-a calificat in semifinale.

Sorana Cirstea, eliminata in primul tur la Stuttgart

Sorana Cirstea paraseste turneul WTA 500 de la Stuttgart din prima runda, dupa ce a fost invinsa, astazi, in doua seturi, de chinezoaica Qinwen Zheng, scor 6-2, 6-3. Clasata pe locul 29 WTA, jucatoarea noastra a fost eliminata de numarul sapte mondial dupa un meci care a durat o ora si 16 minute. Chinezoaica a .

VIDEO Sorana Cirstea, eliminata fara drept de apel in turul intai de la WTA Stuttgart

Sorana Cirstea nu a prins cea mai buna zi de tenis, jucatoarea noastra fiind eliminata fara drept de apel de Qinwen Zheng, a cincea favorita a turneului WTA de categorie 500 de la Stuttgart. Chinezoaica a avut castig de cauza dupa o ora si 16 minute, scor 6-2, 6-3.

Adversara dificila pentru Sorana Cirstea in primul tur de la WTA Stuttgart

Sorana Cirstea a aflat numele adversarei din runda inaugurala de la Stuttgart, jucatoarea noastra urmand sa dea peste a cincea favorita a intrecerii indoor, Qinwen Zheng.

WTA Dubai: Iga Swiatek, calificare la pas in semifinale

Iga Swiatek este a treia jucatoare calificata in semifinalele turneului WTA de la Dubai, dupa ce a invins-o in doua seturi pe Qinwen Zheng, scor 6-3, 6-2.

WTA Dubai: Favorita numarul sase, calificare la pas - Tabloul complet al sferturilor

Qinwen Zheng s-a calificat miercuri in sferturile turneului WTA de la Dubai, dupa ce a invins-o in doua seturi pe Anastasia Potapova, scor 6-3, 6-2.

Finalista de la Australian Open, eliminata in optimi la WTA Doha

Qinwen Zheng a parasit surprinzator turneul WTA 1000 de la Doha, finalista din acest an de la Australian Open cedand in fata canadienei Leylah Fernandez, scor 7-5, 6-3.

VIDEO Aryna Sabalenka, discurs amuzant dupa triumful de la Australian Open: Am vorbit in engleza si nu ma vor intelege

Aryna Sabalenka a avut un parcurs impecabil la Australian Open 2024 si a castigat al doilea trofeu de Grand Slam din cariera. Dupa finala cu Qinwen Zheng, sportiva din Belarus i-a amuzat pe cei prezenti facand mai multe glume in timpul ceremoniei de premiere.

Modificari importante in clasamentul WTA dupa Australian Open 2024

Multe modificari vor avea loc in ierarhia WTA odata cu incheierea Australian Open 2024, turneu de Grand Slam castigat de Aryna Sabalenka. Finalista Qinwen Zheng intra in premiera in Top 10 mondial.

VIDEO Aryna Sabalenka este campioana la Australian Open pentru al doilea an consecutiv

Aryna Sabalenka si-a aparat titlul de la Australian Open, sportiva din Belarus invingand-o fara emotii pe Qinwen Zheng, scor 6-3, 6-2. Finala de pe Rod Laver Arena a durat doar o ora si 16 minute.

Qinwen Zheng a invins-o pe Daiana Iastremska si s-a calificat in finala la Australian Open

Jucatoarea chineza de tenis Qinwen Zheng, cap de serie numaul 12, s-a calificat, joi, pentru prima oara in cariera, in finala de la Australian Open, primul grand slam al anului.

Qinwen Zheng - Aryna Sabalenka e marea finala de la Australian Open. Cand se joaca partida

Chinezoaica a ajuns in premiera in ultimul act al unui turneu de Mare Slem.

Australian Open 2024: Qinwen Zheng, prima finala de Grand Slam din cariera

Qinwen Zheng s-a calificat pentru prima oara in cariera intr-o finala de Grand Slam, dupa ce a pus capat seriei de opt victorii consecutive pe care Dayana Yastremska a reusit-o la Australian Open 2024.

Qinwen Zheng, in semifinale la Australian Open 2024

Qinwen Zheng locul 15 WTA si favorita 12) a revenit de la 0-1 la seturi si a obtinut calificarea in semifinalele primului Grand Slam al sezonului, Australian Open 2024 scor 6-74), 6-3, 6-1 cu Anna Kalinskaya).

Australian Open 2024: Cel putin o jucatoare din afara Top 10 WTA va ajunge in finala - Tabloul sferturilor

Qinwen Zheng a completat tabloul sferturilor de finala de la Australian Open 2024, sportiva din China trecand lejer de frantuzoaica Oceane Dodin.

VIDEO Australian Open 2024: Final de drum pentru cea care le-a eliminat pe Sorana Cirstea si Emma Raducanu

Australian Open 2024 este turneul de Grand Slam la care Yafan Wang a obtinut cea mai buna performanta a carierei, dar aventura sportivei din China s-a oprit in turul al treilea, dupa ce a fost invinsa de compatrioata Qinwen Zheng.

VIDEO Beatriz Haddad Maia, campioana la WTA Elite Trophy

Beatriz Haddad Maia a opta favorita) a castigat WTA Elite Trophy, cel mai important trofeu de pana acum al carierei. Brazilianca a trecut in marea finala de Qinwen Zheng, favorita gazdelor si cap de serie numarul sapte la Zhuhai.

inca o surpriza la WTA Elite Trophy 2023 Doua jucatoare din China in semifinale

In ultima partida a grupelor WTA Elite Trophy 2023, chinezoaica Qinwen Zheng 18 WTA) a invins-o pe cea de-a treia favorita, Jelena Ostapenko 13 WTA), scor 6-4, 1-6, 6-2 si s-a calificat in semifinale.

Favorita numarul doi, calificare la pas in semifinalele US Open 2023

Aryna Sabalenka este a treia semifinalista de la US Open 2023, dupa ce a invins-o in doua seturi de Qinwen Zheng, scor 6-1, 6-4.

actualitate, 05:00