12:45

VIDEO Cupa Confederatiilor a inceput in forta: 29 de raniti si 30 de arestari. Explicatiile incidentelor

Debutul Cupei Confederatiilor a adus ieri un meci spectaculos, Brazilia Japonia 3-0), dar si multe probleme. Peste 1. 000 de persoane au protestat impotriva evenimentului, dar si a organizarii CM 2014, iar manifestatiile au luat o turnura violenta. continuă pe Adevărul

VIDEO Brazilia - Japonia 3-0: golul magnific al lui Neymar a uimit planeta fotbalului

Cupa Confederatiilor a inceput cu un meci in care gazdele turneului au marcat la trei minute dupa primul fluier, la trei minute dupa startul reprizei secunde si in al treilea minut al prelungirilor.

Cupa Confederatiilor - Prezentarea evenimentului gazduit de Brazilia

Editia cu numarul noua a Cupei Confederatiilor se va disputa in Brazilia, in perioada 15-30 iunie 2013. Vor lua parte opt echipe nationale: Brazilia, Spania, Italia, Uruguay, Japonia, Tahiti, Mexic si Nigeria. Ultima castigatoare a competitiei este Brazilia s-a impus in fata SUA - turneul s-a desfasurat in Africa de Sud, in 2009).

Preludiu la Mondiale. Sambata incepe Cupa Confederatiilor. Toate detaliile si programul competitiei

Cel mai important eveniment fotbalistic al anului, la nivel de echipe nationale, se desfasoara intre 15 si 30 iunie in Brazilia. Pentru trofeu se lupta tara gazda, campioana mondiala Spania si campioanele celor sase confederatii ale FIFA.

actualitate, 12:45